Tarnowska ANS jeszcze większa? Otrzymała MILIONY z Ministerstwa Edukacji

2022-06-20 14:55
ANS w Tarnowie
Autor: Wojciech Gardoń

Akademia Nauk Stosowanych otrzymała wsparcie z Ministerstwa Edukacji. To kilkanaście milionów złotych, które mają posłużyć na rozbudowę tarnowskiej uczelni. Jest to spowodowane dużymi potrzebami ANS, która stara się o utworzenie nowych kierunków.

Tarnowska uczelnia otrzymała promesę na 18 milionów złotych. Dzięki wsparciu z Ministerstwa Edukacji na terenie kampusu ANS powstanie dodatkowy budynek. Jednak ogromne dofinansowanie nie pokryje w całości planowanej budowy. Szacuje się, że nowa inwestycja będzie kosztować blisko 40 milionów. Brakująca kwota będzie pochodzić ze spieniężonych obligacji. Tym samym tarnowska ANS ma do dyspozycji dodatkowe 24 miliony.

Dzięki temu powstanie kolejny, wielopoziomowy gmach. Będzie to tzw. budynek pasywny, czyli w pełni energooszczędny. Stworzenie takiego miejsca okazało się konieczne. Wiąże się to z ogromnymi potrzebami, jakie ma tarnowska ANS.

– Na wydziale ochrony zdrowia mamy po 150 osób na jednym roku, więc oni nie mieszczą się już w tych salach wykładowych. Też to jest spowodowane tym, że rośnie liczba kierunków. Na dzień dzisiejszy mamy ich 25, co rodzi potrzebę rozbudowy i poszukiwania nowych pomieszczeń dydaktycznych. Będzie to duży, ładny budynek, ale to jeszcze przyszłość – mówi Małgorzata Kołpa, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Obecnie kampus ANS składa się z 4 gmachów. Nowy budynek ma stanąć na działce, która znajduje się w pobliżu pogotowia ratunkowego. Znajdzie się tam aula posiadająca nawet 450 miejsc. Według założeń projekt nowego budynku ma być ostatecznie gotowy w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w 2023 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Quiz. Jedzenie na literę A

Pytanie 1 z 18
Avocado to podstawowy składnik:
Wypadek na ul. Grochowskiej w Warszawie. Demolka przy Urzędzie Dzielnicy
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE