Tarnów: Szukają osób, które POMOGĄ dzieciom w potrzebie [AUDIO]

2021-10-22 13:30
Akcja MOPS w Tarnowie
Autor: Tomasz Piszczek Na zdjęciu od lewej: Magdalena Stus i Agnieszka Balawejder z MOPS w Tarnowie

#Zostań Rodziną Zastępczą w Tarnowie. To akcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która ma zachęcać do rodzicielstwa zastępczego. Ciągle brakuje osób, które mogłyby się zająć przez jakiś czas dziećmi, kiedy ich biologiczni rodzice nie mogą się nimi opiekować. Organizatorzy chcą dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.

#Zostań Rodziną Zastępczą w Tarnowie

To może być singiel, osoby w związku nieformalnym, nie koniecznie małżeństwo. W Tarnowie trwają poszukiwania kandydatów na rodziców zastępczych. W mieście jest około 80 takich rodzin. Większość z nich to krewni dzieci, których rodzice okresowo stracili prawo do opieki nad nimi. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie szuka chętnych, którzy chcieli by pomagać dzieciakom w tarapatach zawodowo. Na problem uwagę mieszkańców ma zwrócić akcja w mediach społecznościowych pod nazwą #Zostań Rodziną Zastępczą w Tarnowie.

- Bardzo chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Tarnowa. Zwracamy się do instytucji i osób związanych z naszym miastem, aby włączyły się w naszą akcję. Trzeba tylko zrobić sobie zdjęcie z hasztagiem #ZostańRodzinąZastępcząWTarnowie i udostępnić je w swoich mediach społecznościowych lub na stronie internetowej. Mamy nadzieję, że dotrzemy w ten sposób do dużej liczby tarnowian. A tym samym akcja przyczyni się do tego, że znajdą się osoby, które zdecydują się zostać rodziną zastępczą w naszym mieście - mówi Agnieszka Balawejder, kierownik Działu ds. Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: O rodzicielstwie zastępczym z pracownicami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie rozmawiał Tomek Piszczek

- Rzeczywiście brakuje nam osób, które będą gotowe pomóc dzieciom w potrzebie i zapewnić im opiekę w czasie, kiedy nie może tego zrobić żaden z rodziców biologicznych. Z założenia rodzice zastępczy opiekują się takim dzieckiem tymczasowo. W praktyce to kilka tygodni, kilka miesięcy, a bywa że również kilka lat. Powodem ograniczenia rodzicom praw rodzicielskich najczęściej są problemy alkoholowe oraz przemoc. Wiem że decyzja o zostaniu rodzicem zastępczym jest bardzo trudna i można mieć wątpliwości, ale pozwoli zrobić coś dobrego. W końcu pomagamy drugiemu człowiekowi - mówi Magdalena Stus, pedagog w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych

Osoby, które podejmą wyzwanie i spróbują zostać rodzicem zastępczym mogą liczyć na przygotowanie i wsparcie. W najbliższym czasie planowane jest szkolenie, podczas którego kandydaci na rodziców zastępczych będą mogli poznać i odczuć sytuacje, emocje i problemy, które towarzyszą podczas pełnienia tej roli. Dla kogoś może to się stać sposób na życie. Poszukiwane są również osoby, które zostaną zawodową rodziną zastępczą. Więcej informacji o rodzicielstwie zastępczym można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie. Chętni powinni się zgłosić do organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, który działa przy Ośrodku na ulicy Goslara 5 w Tarnowie. Wcześniej można zadzwonić na numer: 14 688 20 50 lub 14 688 20 57.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Jak Travis Barker oświadczył się Kourtney Kardashian?
Dawid Kwiatkowski w ESKA Live! [ZAPOWIEDŹ]