Sędziowie wrócili do pracy. Na rozprawach szczególne środki bezpieczeństwa

2020-05-26 2:00
Budynek sądu w Tarnowie
Autor: Łukasz Grygiel Drzwi do sądów w Tarnowie były zamknięte od połowy maja

Specjalne środki bezpieczeństwa obowiązują w salach rozpraw oraz w samym budynku Sądu Okręgowego i Rejonowego w Tarnowie. Wznowione zostały rozprawy i posiedzenia jawne. Sprawdziliśmy, jak się zachować i o czym pamiętać wchodząc do budynku przy ul. Dąbrowskiego.

Wszystkie sprawy w Sądzie Okręgowym i Rejonowym były zawieszone od połowy marca. Odbywały się tylko te pilne, dotyczące m.in. stosowania lub przedłużania aresztu tymczasowego. Sędziowie orzekali też w sprawach rodzinnych dotyczących przemocy domowej. Padały wyroki nakazu opuszczania mieszkania, czy zakazu kontaktu z osobą, która jest ofiarą przemocy domowej.Jak wygląda obecnie funkcjonowanie sądów? Do budynku wpuszczane są tylko osoby, które mają wezwanie lub zawiadomienie o terminie rozprawy. Pojawia się kontrola temperatury, konieczne jest też posiadanie maseczki na ustach i nosie. Nie ma możliwości swobodnego poruszania się po sądzie. Pilnuje tego ochrona.- Wprowadzone zostały dłuższe przerwy pomiędzy rozprawami i posiedzeniami. Dawniej wyglądało to w ten sposób, że uczestniczy jednego postępowania wychodzili z sali, a drudzy do niej wchodzili. W tej chwili ograniczamy kontakt tych osób – mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, sędzia Tomasz Kozioł.

POSŁUCHAJ. Mówi sędzia Tomasz Kozioł z Sądu Okręgowego w Tarnowie

Z uwagi na konieczność kwarantanny, inaczej funkcjonuje też czytelnia akt w sądzie.

- Osoby chcące z niej skorzystać muszą wcześniej złożyć takie zapotrzebowanie. Kilka dni przed terminem posiedzenia lub rozprawy będzie to już niemożliwe, gdyż akta będą do dyspozycji sądu - dodaje sędzia Tomasz Kozioł.


Ważne jest również, by na rozprawę przychodzić dokładnie na wskazaną godzinę. Nie ma obecnie możliwości, aby przebywać na terenie budynku przed planowanym rozpoczęciem posiedzenia.

Spacerem po Tarnowie. Miasto wraca do życia po epidemii