energia cieplna

i

Autor: Pixabay

Samorządowcy chcą niższej stawki VAT na ciepło. Pod apelem podpisał się prezydent Tarnowa

2023-02-08 12:22

Działacze Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski apelują do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o wydłużenie okresu obowiązywania stawki VAT na sprzedaż energii cieplnej na poziomie 5 proc. do 31 grudnia 2023 roku. Ma to związek z zakończeniem działania Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, dzięki której do 31 grudnia 2022 roku była ona obniżona z 23 do 5 proc.

Samorządowcy apelują do premiera o niższą stawkę VAT na energię cieplną

Włodarze miast i gmin wchodzący w skład Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, którego członkiem jest również prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, podpisali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wydłużenia okresu obowiązywania stawki VAT na energię cieplną na poziomie 5 proc. do 31 grudnia 2023 roku. Samorządowcy podkreślają, że zakończenie Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, która do końca ubiegłego roku obniżała stawkę z 23 do 5 proc., od 1 stycznia bieżącego roku drastycznie uderzyło w odbiorców ciepła systemowego. Obliczenia wskazują, że dotyczy to około 15 milionów mieszkańców miast, którzy z powodu droższego ciepła, a także inflacji oraz wysokich cen towarów i usług, nie mają pieniędzy na opłacanie czynszów, które w ciągu ostatnich miesięcy zanotowały kilkakrotny wzrost.

– Koszty ogrzewania mieszkań mogą być w Tarnowie i innych miastach zdecydowanie niższe. Apelujemy do premiera o obniżenie podatku VAT z 23 do 5%. To jest możliwe już teraz! – napisał na swoim oficjalnym Facebooku prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

W apelu do premiera, który zainicjowała prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, samorządowcy podkreślili, że przywrócenie stawki na poziomie 23 proc., zwłaszcza przy wysokich cenach netto, wpływa negatywnie na osoby zamieszkujące lokale mieszkalne, pozbawione możliwości odliczenia tego podatku. „Powoduje to, że wielu mieszkańców ma problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych dla siebie i swoich rodzin” – czytamy w apelu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. W tych powiedzeniach brakuje nazwy zwierzęcia. Wystarczy uzupełnić puste miejsce

Pytanie 1 z 15
Gdyby ... nie skakała, toby nóżki nie złamała!
Lublin. Budowa dworca metropolitarnego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE