Odetchnęli z ulgą. Maturzyści mają za sobą pierwszy egzamin

2022-05-04 15:18
Maturzyści
Autor: Wojciech Gardoń

Tegoroczni maturzyści mają już za sobą pierwszy stres. Niektórzy starali się zachować spokój, inni dali się ponieść emocjom. Ostatecznie, jak przyznają, spodziewali się trudniejszego egzaminu. Jednak sporym zaskoczeniem okazały się dla nich same tematy.

Dla absolwentów szkół średnich nadszedł moment, do którego przygotowywali się przez niemal cały okres nauki. Rozpoczął się egzamin dojrzałości. W samym Tarnowie przystępuje do niego ponad dwa tysiące maturzystów z 19 szkół. Dzisiaj maturzyści musieli zmierzyć się z językiem polskim. Jak sami twierdzą, egzamin z części podstawowej nie sprawiał większych trudności. Największym problemem był stres towarzyszący im aż do oddania prac. Niektórych nie opuścił nawet po egzaminie. Część maturzystów była bowiem zaskoczona zagadnieniami. W tym roku musieli wykazać się znajomością między innymi „Pana Tadeusza”.

– Egzamin był nieco stresujący. Najbardziej obawiałem się właśnie języka polskiego. Nie zdaję go w stopniu rozszerzonym, ale najwięcej o nim myślałem. Może dlatego że wolę przedmioty ścisłe. Dużym zaskoczeniem były dla mnie tematy, które się pojawiły. Spodziewałem się „Dziadów” albo „Lalki”. Mimo to wydaje mi się, że sam egzamin napisałem dobrze. Nie jestem pewien, jakie było najtrudniejsze pytanie. Skupiłem się głównie na rozprawce. Prawda jest taka, że zawsze coś można napisać, nawet jeżeli nie zna się dobrze jakiegoś tematu – mówi jeden z tarnowskich maturzystów.

Tegorocznych maturzystów czeka jeszcze egzamin z matematyki, który wydaje się dla nich znacznie mniej stresujący. W kolejnych dniach będą zdawać między innymi języki obce, geografię oraz historię. W Tarnowie jako rozszerzony przedmiot uczniowie najchętniej wybierali język angielski. Niektórzy zainteresowali się nawet filozofią oraz wiedzą o społeczeństwie. Ostatni egzamin odbędzie się 23 maja. Wyniki matury zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym zostaną ogłoszone 5 lipca.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. "Lalka" Bolesława Prusa. Jak dobrze znasz maturalną klasykę?

Pytanie 1 z 10
Na której wojnie Wokulski zbił fortunę?
Co sądzą maturzyści z Nowego Sącza o egzaminie dojrzałości?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE