III LO w Tarnowie

i

Autor: Krystian Janik

Wiadomości

„Jan Ryba niczym nie zawinił, a wprost przeciwnie”. Prezydent Tarnowa nie zawiesił dyrektora III LO

2023-05-29 11:56

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wystosował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity pismo, w którym zwrócił się o ponowne rozpatrzenie zarzutów postawionych przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim dyrektorowi III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Janowi Rybie. W związku z tym włodarz miasta wstrzymał się z decyzją o zawieszeniu dyrektora w obowiązkach.

Prezydent Tarnowa nie zawiesił dyrektora III LO. Napisał w tej sprawie do wojewody małopolskiego

Roman Ciepiela wstrzymał się z zawieszeniem Jana Ryby, dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, który decyzją małopolskiego Kuratorium Oświaty stanął przez Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli. Dyrektor stanął w obronie uczennicy informując Sąd Rodzinny, że prawdopodobnie jest ona ofiarą matki, która dopuszcza się wobec niej przemocy fizycznej i psychicznej. O niepokojących sytuacjach, do których miało dochodzić w domu licealistki, informowali nauczyciele oraz uczniowie. Natomiast ciotka dziewczyny powiadomiła o przemocy domowej Prokuraturę Rejonową w Dąbrowie Tarnowskiej, a ta postawia jej matce zarzuty zanęcania fizycznego i psychicznego nad córką, którego miała dopuścić się w okresie od lipca 2019 do sierpnia 2022 roku.

Z działaniami małopolskiego Kuratorium Oświaty, które postawiło Jana Rybę przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli, nie zgadzają się uczniowie III LO, którzy wraz z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie zapowiedzieli manifestację w obronie Jana Ryby pod hasłem „Oddajcie nam dyrektora”. Odbędzie się ona we wtorek, 30 maja 2023 roku, o godzinie 11:45 na Placu Jana Szczepanika, znajdującym się naprzeciwko placówki. Natomiast prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wystosował do wojewody małopolskiego pismo, w którym domaga się ponownego rozpatrzenia zarzutów postawionych przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli dyrektorowi III LO.

– Uważam, że w świetle faktów ujawnionych przez krajowe i lokalne media, tarnowską prokuraturę i Sąd Rodzinny w Tarnowie coraz bardziej jasnym staje się, że dyrektor Ryba niczym nie zawinił, a wprost przeciwnie – zawiadomienie Sądu Rodzinnego o prawdopodobnej przemocy wobec rodziny było działaniem jak najbardziej poprawnym, zaś nagannym byłoby, gdy tego nie zrobił. I dodać należy, że dyrektor podejmował swoje działania za zgodą jednego z rodziców – komentuje Roman Ciepiela. - Wstrzymanie postępowania dyscyplinarnego wobec Jana Ryby i ponowne rozpatrzenie postawionych zarzutów wydaje się być jak najbardziej na miejscu również dlatego, iż Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Małopolskiego Kuratorium Oświaty o udostępnienie dokumentacji sprawy, którą to dokumentację chce poddać analizie, a następnie podjąć decyzje co do dalszych kroków w tej sprawie – wyjaśnia Roman Ciepiela.

Prezydent Tarnowa jest przekonany, że informacje docierające z mediów, tarnowskiej prokuratury czy Sądu Rodzinnego w Tarnowie wskazują na konieczność ponownego dogłębnego i rzetelnego przeanalizowania sprawy pod względem ochrony dobra i praw dziecka oraz prawidłowości postępowania dyrektora w tej sprawie.

– Moim obowiązkiem jako Prezydenta Miasta Tarnowa, będącego organem prowadzącym wymienionej szkoły, jest przede wszystkim działanie na podstawie prawa i w jego granicach. Zawieszenie dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, pana Jana Ryby, w sytuacji niewypełnienia przesłanek powołanego przepisu z punktu widzenia zasady legalizmu, budzi bardzo poważne wątpliwości prawne, w związku tym do czasu jednoznacznego wyjaśnienia stanu faktycznego przez Pana Wojewodę, powstrzymam się od działań w tej sprawie – czytamy w piśmie.

W piśmie Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli, które otrzymał prezydent Tarnowa, postawiono dyrektorowi III LO zarzut „naruszenia praw i dobra dziecka”. Jednak nie podano żadnych konkretnych faktów dotyczących sprawy. Ponadto przypomniano Romanowi Ciepieli zapis Ustawy Karta Nauczyciela mówiący, że w takiej sytuacji organ prowadzący szkołę obligatoryjnie podejmuje decyzję o zawieszeniu nauczyciela.

Prezydent zwraca uwagę, że jeśli jego wniosek do wojewody małopolskiego nie zostanie przez niego uwzględniony, to na podstawie obowiązującego prawa będzie zmuszony do zawieszenia w obowiązkach dyrektora III LO.

– Nie będę miał innego wyjścia, bowiem do zawieszenia obliguje mnie ustawa. Uważam, że zawieszenie byłoby dużą szkodą nie tylko dla cenionego dyrektora renomowanej szkoły i nauczyciela, ale także samej placówki. Tym bardziej, że posiedzenie komisji, która ma orzec w sprawie dyrektora Ryby, wyznaczono dopiero na marzec przyszłego roku. To jakieś kuriozum! Od wielu tarnowskich środowisk, nie tylko związanych z oświatą, docierają do mnie głosy poparcia dla dyrektora III LO i apele o to, aby dyrektora nie zawieszać, ale jeżeli komisja przy wojewodzie nie zmieni swojego stanowiska będę musiał wydać decyzję o zawieszeniu – podkreśla prezydent Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz polskie hity lat 80.? QUIZ dla prawdziwych fanów muzyki z czasów PRL!

Pytanie 1 z 10
Jaki jest świat w piosence „Skóra” zimnofalowej grupy Aya RL, która w 1984 roku zdobyła ogromną popularność na festiwal w Jarocinie?
Zamiast pokazów odpłatne loty śmigłowcem. Wielka klapa na Wawerskim Pikniku Lotniczym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE