Były medale i awanse. Wojsko w Tarnowie rozpoczęło świętowanie [ZDJĘCIA]

2022-08-12 19:10

W piątek, 12 sierpnia 2022, w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego. W obecności zaproszonych gości wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie. Zasłużeni dla wojskowości otrzymali medale za długoletnią służbę.

Podczas piątkowej uroczystości porucznik Paweł Badoń odebrał z rąk przełożonego akt mianowania na stopień kapitana. Wręczono także prezydenckie medale za długoletnią służbę pracownikom i żołnierzom jednostki, którzy przepracowali odpowiednio 10, 20 i 30 lat.

- Dziś uroczystość i galowe mundury, a na co dzień dużo pracy. Od kwietnia działamy w nowej formule, już nie jako Wojskowa Komenda Uzupełnień, ale jako Wojskowe Centrum Rekrutacji. To sporo nowych zadań, zwiększamy siły zbrojne, zaczynamy promować i rekrutujemy ochotników, żeby przyciągnąć ich do wojska - mówi podpułkownik Andrzej Korytko, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: rozmowa z Andrzejem Korytko, szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie

Przypomnijmy, obecnie dla chętnych dostępna jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Zainteresowani mogą także wstępować do Terytorialnej Służby Wojskowej. Armia kusi między innymi stałymi zarobkami, każdy szeregowiec może liczyć na 4,5 tysiąca złotych uposażenia brutto na start. Dziś żołnierze biorą udział w specjalistycznych szkoleniach, które zdecydowanie różnią się od tych, sprzed kilkudziesięciu lat.

Tragedia w Warszawie. Czterolatek zginął pod tramwajem

- W kwestii szkoleń wiele się zmieniło na plus. Jestem uczestnikiem misji zagranicznych. System szkolenia zmienił się, kiedy zaczęliśmy częściej wyjeżdżać poza granice kraju. Wojsko polskie po wielu latach wyjechało na wojnę, tak można powiedzieć. W Iraku, w Afganistanie mieliśmy różne sytuacje, wielu moich przyjaciół, kolegów zginęło, nad czym ubolewam. Ten system szkolenia musiał się zmienić, dostosować do nowych warunków, do nowego sprzętu, który świat wypuszcza, i którym dysponują siły zbrojne państw na świecie – dodaje Andrzej Korytko.

Tymczasem w poniedziałek, 15 sierpnia 2022, wojsko zaprasza mieszkańców regionu do Woli Rzędzińskiej. Tam będzie się odbywał duży Piknik Wojskowy. Będzie można zobaczyć wojskową defiladę i mnóstwo nowoczesnego sprzętu. Więcej o tym wydarzeniu piszemy TUTAJ.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak powinieneś spędzić ostatnie dni wakacji? Rozwiąż QUIZ i sprawdź!

Pytanie 1 z 9
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE