Depresja

i

Autor: Freepik Depresja wśród młodzieży w Polsce jest poważnym problemem

"Zdrowie psychiczne młodych ludzi jest na coraz gorszym poziomie"

2023-01-18 13:27

alarmuje Agnieszka Zalewska, prezes Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom w Szczecinie. W ostatnich latach dużo mówi się o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży Powodów pogłębiania się tego problemu jest wiele.

Zaczęłabym od takiego braku akceptacji siebie, ale też duża ilość stresu duża ilość napięcia, wgląd na wizerunek zewnętrzny, to jak jestem oceniany, wszelkiego rodzaju pęd. Zobaczmy, jak funkcjonuje dzisiejsza młodzież. Wiele osób nie ma na nic czasu, a przede wszystkim nie ma czasu na to, żeby zajrzeć w głąb siebie - wylicza Zalewska. 

Młodzi ludzie mają zbyt mało czasu, aby zapoznać się ze swoimi uczuciami i emocjami.

Oni tak, jak my idą często na 8 godzin do szkoły, tak jak my idziemy na 8 godzin do pracy. Z tym, że takie dziecko wraca do domu i ono ma ileś zadań do odrobienia jeszcze zadań, musi się nauczyć jeszcze pójść na dodatkowy angielski i niemiecki, bo dziś taki jest wymóg - trzeba znać języki. Dodatkowo jakieś zajęcia z tańca, piłki itd. Kiedy więc to dziecko ma czas na to, żeby się wyciszyć, odpocząć, ponudzić trochę. 

Jak pokazują statystyki w zeszłym rok odnotowano rekordową liczbę samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W całej Polsce tylko w okresie od stycznia do września 2022 miało miejsce ponad półtora tysiąca takich zdarzeń.