Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?

i

Autor: Getty Images

Zbyt duże wymagania i słowa, które potrafią ranić

2022-11-21 8:36

W Szczecinie rusza kampania "Biała Wstążka. Za mało doskonali". Od 28 listopada przygotowano serię spotkań szkoleniowych dla rodziców. Na czym będą polegać?

- Często nasze dzieci i młodzież czuje się nie dość dobra, nie dość ładna, nie dość mądra i można by wymieniać wiele jeszcze takich przymiotników. Tematem tej kampanii ma być dlaczego my musimy się czuć nie dość dobrzy i jak możemy przeciwdziałać temu. Jest to skupienie tak naprawdę na zdrowiu psychicznym i mówienie o tym, że warto o nie dbać tak samo jak o zdrowie fizyczne - wyjaśnia Angelika Muchowska, rzecznik Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie.

W naszym mieście nie brakuje młodych ludzi, którzy potrzebują profesjonalnej, długotrwałej pomocy - dodaje Magdalena Wilk, społeczna rzecznik praw dziecka.

- Mamy kilkanaścioro dzieci, które są objęte naszą stałą terapią i wsparciem zarówno psychologa i pedagoga. Czują się źle, czują się odrzucone, więc już na starcie maja ogromny bagaż - tłumaczy Magdalena Wilk.

Kampania "Biała Wstążka. Za mało doskonali" - co w programie?

W ramach kampanii odbędzie się kilka warsztatów w tym między innymi:

  • Małgorzata Gola-Chmielewska, psycholog i psychoterapeuta poruszy temat przemocy, depresji i samookaleczeń wśród młodzieży
  • Magdalena Wilk, społeczna rzecznik praw dziecka; przekaże jak postępować w trakcie rozwodu rodziców, tak aby psychika dziecka jak najmniej ucierpiała
  • Tamara Olszewska-Watracz psychopedagog, psycholog sportu, trener umiejętności społecznych, pedagog rodzinny oraz Joanna Rysz coach, trener umiejętności społecznych przeprowadzą wykłady pod wspólnym tematem "Rodzic z charakterem".

Warsztaty odbędą się w placówce przy ulicy Pocztowej, czyli na terenie Koła Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera.  Obowiązują wcześniejsze zapisy, udział jest bezpłatny.