Szpital Pluszowego Misia

i

Autor: IMFSA Poland

Przy pomocy pluszaków wyjaśniają najmłodszym na czym polega zawód medyka

2022-11-14 18:55

Wszystko w ramach akcji "Szpital Pluszowego Misia". Projekt to inicjatywa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział w Szczecinie. Tu zabawa łączy się z profilaktyką.

"Szpital Pluszowego Misia" w Szczecinie. Na czym polega akcja?

- Dzieci przynoszą swoje pluszowe misie na zajęcia, a my przygotowujemy prezentację wybranych stanowisk. To są na przykład stanowiska chirurgiczne, USG, rentgenu. Podjęliśmy też współpracę ze stomatologią i farmacją. Oni przedstawiają zawód farmaceuty czy to dlaczego dzieci same nie powinny zażywać leków, a stomatologia przedstawia najmłodszym prawidłowe szczotkowanie zębów. Wszyscy jesteśmy podczas takich wizyt ubrani w stroje medyczne albo fartuchy, aby oswoić dzieci z takim widokiem lekarza. Ten biały fartuch kojarzy im się czasem z nieprzyjemnymi badaniami, ale na koniec zajęć są bardzo szczęśliwi i wszyscy mówią, że chcieliby zostać lekarzami - tłumaczy Wiktoria Pawłowska, jedna z koordynatorek akcji.

Projekt "Szpital Pluszowego Misia" to także nauka i możliwość zdobycia nowych umiejętności przez studentów.

- Nie jest łatwo na początku dotrzeć do dzieci. Na zajęciach najczęściej mamy jednak ten kontakt z pacjentami dorosłymi. To dla nas także nowe i ciekawe doświadczenie, taka wizyta u najmłodszych pacjentów. Nasi wolontariusze mówią, że jak przychodzi się na akcje to wszystkie obawy znikają. Dla dzieci to jest możliwość poznania zawodu lekarza z pozytywnej strony, a dla nas to jest cenna lekcja i możliwość nawiązania takiego kontaktu z młodszymi, co bardzo przyda się w przyszłej pracy - mówi Olivia Borek, studentka PUMu i jedna z koorodynatorek akcji w Szczecinie.

W ostatniej edycji studenci kierunków medycznych odwiedzili 9 szczecińskich przedszkoli i razem z dziećmi "przebadali" ponad 1100 pluszaków.