Zamiast magii świąt, agresja, wyzwiska i do tego przepracowanie

2022-12-06 11:57
zakupy święta
Autor: 46173/Pixabay.com

Do Bożego Narodzenia zostało coraz mniej czasu. W centrum Szczecina trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, w powietrzu unosi się zapach piernika, zewsząd docierają do nas dźwięki kolęd. Grudzień nie dla wszystkich jest jednak błogim czasem. W sklepach widzimy coraz większe tłumy, a pracownicy handlu ze Szczecina coraz częściej skarżą się na agresywne zachowania zniecierpliwionych klientów.

- Wśród przykładów może być historia ze Szczecina, gdzie w jednym z dużych dyskontów na zmianie pozostała dwójka pracowników. Pani, która została przy kasie mówiła o tym, że klienci wręcz krzyczeli na nią, by „zawołała kogoś jeszcze”, ale nie było kogo zawołać – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. – Kolejna sytuacja z dyskontu to awantura o ogromną kolejkę w sklepie zakończona stwierdzeniem: „Nie będę kur** stała 40 minut żeby kupić makaron”.

W okresie przedświątecznym, problemem jest też przepracowanie.

Problemem jest przede wszystkim brak wystarczającej liczby osób do obsługi klientów. Zdarzają się sytuacje, że w dyskoncie na miejscu pracują 2-3 osoby. Dostajemy zdjęcia kolejek, które ciągną się przez pół sklepu. To generuje złość klientów, a ta odbija się na pracownikach. Handel przeżywa gigantyczne braki kadrowe. Nie udało się ich załatać pracownikami z Ukrainy. Odpływ jest znaczny, mimo wzrostu wynagrodzeń i pozycji społecznej pracowników handlu. Bardzo istotny jest tu właśnie czynnik stresu oraz poczucia, że pracownicy handlu nie są dobrze traktowani ani przez menadżerów sieci dyskontowych i franczyzowych ani niestety przez klientów - dodaje Marczulewska. 

Przypomnijmy, że 11 oraz 18 grudnia przypadają handlowe niedziele.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE