pociąg

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

pociągi

Zachodniopomorskie: jechała z 6-latkiem pociągiem. Zapomniała dokumentu i zaczęła się kłótnia

2024-04-15 12:03

Podróże pociągami w Polsce mogą być przyjemne, ale trzeba też spełnić niektóre warunki. Kupując określony bilet z ulgą, należy mieć dowód, że spełniamy konkretne wymagania. Jedna z kobiet tego nie wiedziała, a dyskusja z konduktorem nie należała do najmilszych.

Pociągi w Zachodniopomorskiem. Bez dokumentu, ale walczyła o ulgę

Jeden z członków naszej redakcji był świadkiem kłótni w jednym z pociągów na terenie województwa zachodniopomorskiego w Polregio. Pani konduktor po podejściu do kobiety z dzieckiem poprosiła o dokument z przedszkola, poświadczający, że dziecko odbywa tzw. obowiązek przedszkolny. Mama chłopca szybko odpowiedziała.

- Ale zawsze jeździłam na książeczce zdrowia

- Nie mogła pani. Musi pani mieć legitymację z przedszkola lub szkoły, ewentualnie zaświadczenie. Równie dobrze pani dziecko w szkole zagranicą, a wtedy nie obejmuje go zniżka - powiedziała pani konduktor.

Mama nie dawała za wygraną. Próbowała udowodnić, że ma rację.

- W przedszkolu nikt nie powiedział. W kasie też nie. Miałam sama się domyślać?

- Wystarczyło przeczytać przepisy - odpowiedziała pani konduktor.

Kobieta kontynuowała coraz to bardziej opryskliwym tonem, że to "chore przepisy".

- Pójdę pani na rękę. Zadzwoni pani do przedszkola i zrobimy to na podstawie skanu. Na przyszłość proszę się zaopatrzyć w oświadczenie - podsumowała pani konduktor.

Mama chciała jednak kontynuować dyskusję, ale odezwał się jej synek.

- Mamo, odpuść. Dzwoń do pani.

Sprawę załatwiono polubownie, ale pasażerowie przez długi czas słuchali słownych przepychanek.

Dantejskie sceny na PKP w Warszawie. Pasażerowie nie mieszczą się na peronie

Czy 6-latek musi mieć zaświadczenie w pociągu, aby skorzystać z ulgi?

Według przepisów, które prezentuje między innymi Urząd Transportu Kolejowego, 6-latek ma ulgę na bilety kolejowe.

- W roku kalendarzowym, w którym Twoje dziecko kończy 6 lat, od początku roku szkolnego – czyli od września – zostaje objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Innymi słowy, idzie do zerówki. Jeśli chcesz jechać z nim koleją i skorzystać z ulgi, nie wystarczy, że będziesz mieć dowolny dokument stwierdzający wiek dziecka (jest tak jedynie w przypadku młodszego dziecka). Szkoły, przedszkola czy inne placówki prowadzące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne nie wydają jednak legitymacji szkolnych dla dzieci z zerówek. - pisze UTK.

Dziecku uczęszczającemu do zerówki przysługuje 37% zniżki, ale musi posiadać odpowiedni dokument wydany z przedszkola. Wystarczy zaświadczenie, chociaż niektóre placówki mają specjalne legitymacje dla dzieci z zerówki.

- Sam wygląd dziecka nie może być podstawą do korzystania z uprawnień. Powinieneś mieć dla niego bilet wraz z właściwym i ważnym dokumentem. Jeśli nie masz zaświadczenia, powinieneś zakupić bilet pełnopłatny (normalny) - przekazuje UTK.

Zachodniopomorskie miasteczka bez dostępu do kolei pasażerskiej