Więcej fotoradarów, bo jeździmy za szybko. Ile było w Polsce wypadków w 2020 roku?

2021-01-14 10:05
Polscy kierowcy często tracą prawo jazdy
Autor: Pixabay.com

Mniej wypadków i mniej ofiar na polskich drogach odnotowano w 2020 roku, ale kierowcy znacznie częściej przekraczają dozwoloną prędkość. Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada, że fotoradary pojawią się w nowych lokalizacjach, bo to jeden z niewielu sposobów, aby skłonić kierujących do zdjęcia nogi z gazu.

W 2020 roku doszło w Polsce do 21 682 wypadków, co oznacza spadek o ok. 23 proc. rok do roku. Zginęło w nich 2275 osób, czyli o 619 mniej niż rok wcześniej. Spadła też liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych - życie straciło 549 osób (o 170 mniej niż w 2019 roku). Są to dane policji, do których dotarła “Rzeczpospolita”. Cytowani eksperci podkreślają, że spadek liczby wypadków oraz ich ofiar spowodowany jest ograniczeniem ruchu na drogach w czasie pandemii koronawirusa. 

Utrata prawa jazdy zdarza się coraz częściej

Policja rzadziej kontrolowała kierowców, ale za zbyt szybką jazdę odebrała prawo jazdy łącznie 63 tys. osób  - o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Chodzi o kierowców, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Oprócz utraty prawa jazdy na trzy miesiące (lub dłużej w przypadku recydywy) byli też karani mandatem w wysokości 500 zł oraz 10 punktami karnymi. 

Na polskich drogach pojawią się nowe fotoradary

Rząd chciał wprowadzić przepisy, które oznaczałyby utratę prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/m na każdym rodzaju dróg. Z tego pomysłu jednak się wycofano. Jak więc skłonić kierowców do zdjęcia nogi z gazu? Eksperci wskazują, że potrzeba więcej fotoradarów, bardziej drastycznych kar za przekraczanie prędkości oraz rozwiązań inżynieryjnych na drogach, które spowolnią ruch. 

Przy polskich drogach stoi obecnie ok. pół tysiąca fotoradarów. Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada, że nowe urządzenia pojawią się w 100 lokalizacjach, w których ich dotąd nie było. ITD planuje też wymianę ok. ćwierć tysiąca wysłużonych fotoradarów.

Sonda
Czy zdarza Ci się przekroczyć prędkość, prowadząc auto?
Najpopularniejsze lakiery samochodowe | ESKA XD - Prosto z salonu #13
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE