Jak rozmawiać z antyszczepionkowcem? Złośliwa krytyka na pewno nie pomoże

2021-01-13 13:35 Paweł Kamionka PAZ
Szczepienia są najskuteczniejszą formą walki z epidemią koronawirusa
Autor: Pixabay.com

Przeciwnicy szczepień potrzebują edukacji, a nie hejtu - przekonuje lekarz ze Szczecina. Choć specjaliści podkreślają, że szczepienia są najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią, to nadal nie brakuje osób, które je odrzucają. W jaki sposób z nimi rozmawiać?

Profesor Jerzy Sieńko to znany szczeciński transplantolog i onkolog. Był jedną z pierwszych osób w regionie zaszczepionych przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Jak podkreśla, w rozmowie z antyszczepionkowcem  powinniśmy przyjąć odpowiednią postawę. 

- Nie wolno w żaden sposób naśmiewać się z takich poglądów i krytykować tych osób, czy wyzywać od płaskoziemców itp. Wiele poglądów wynika z ludzkiego lęku. A tam, gdzie jest lęk, rodzą się niedopowiedzenia. Jest to grunt bardzo podatny na powstanie teorii spiskowych. Sposobem na zmianę poglądów antyszczepionkowców jest edukacja - mówi prof. Sieńko w rozmowie z Radiem Eska.

Jak rozmawiać z antyszczepionkowcem?

Naukowiec wyjaśnia, że warto dostarczać takim osobom materiały z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Ogromna w tym rola m.in. mediów, które regularnie informują na temat pandemii oraz szczepień.

Bardzo ważna jest także postawa autorytetów, głównie ze świata medycyny, które zachęcają do szczepień i udowadniają, że nie ma się czego obawiać. Dlatego też prof. Sieńko zaszczepił się jako jeden z pierwszych na Pomorzu Zachodnim. Warto pokazywać takie przykłady antyszczepionkowcom.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że szczepienia są najskuteczniejszą formą walki z epidemią koronawirusa. Wszystkie trzy obecnie dostępne szczepionki są uznawane za bezpieczne.

Jak informuje PAP, szczecińskie szpitale węzłowe szczepią dziennie od 200 do 400 osób z grupy zero. Osoby z priorytetowej grupy mogą zgłaszać się do szczepień przeciw COVID-19 do czwartku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Ranking gwiazd, które są EKO [DiCaprio, Pitt, Portman] | ESKA XD - Hotplota #12