z regionu

To miasto jest wyjątkowe w skali całej Polski! Świnoujście jest gotowe na wojnę

2024-03-16 13:55

Świnoujście jest popularne nie tylko przez swoje umiejscowienie czy tunel pod Świną. Jak się okazuje, miasto jest także przygotowane na wypadek wojny. Okazuje się, że Świnoujście ma więcej miejsc w schronach niż samych mieszkańców. Przygotowano też specjalny plan funkcjonowania.

Świnoujście ma więcej miejsca w bunkrach niż mieszkańców

Według danych Najwyższej Izby Kontroli zaledwie 4% mieszkańców Polski ma miejsce w schronach lub budowlach ochronnych. Kontrola NIK wykazała, że sześć z 32 skontrolowanych gmin nie zapewniło takiego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68 proc. poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały wymaganych warunków technicznych.

Jak się okazuje, najlepiej przygotowanym miastem na wypadek wojny jest zachodniopomorskie Świnoujście.

Na terenie samego miasta znajduje się 14 schronów, które obecnie działają jako miejsca kulturalne czy spotkania stowarzyszeń.

- Jeden ze schronów jest harcówką Związku Harcerstwa Polskiego, w drugim towarzystwo strzeleckie zorganizowało strzelnicę. Dzięki temu mamy schron wyremontowany, a mieszkańcy miasta, w tym młodzież, mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Mamy podpisane z nimi umowy, według których mają do 48h na opuszczenie tych miejsc w razie gdyby się coś wydarzyło - – powiedział naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu Robert Karelus.

Postanowiono też pokazać, jak wygląda miejsce zebrania się sztabu kryzysowego.

- Prezydent miasta na wypadek zagrożenia w tym miejscu kieruje sztabem kryzysowym czy zespołem reagowania zarządzania kryzysowego, który jest stworzony po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta, jak również wodę, wyżywienie i lekarstwa, dla tych, którzy w okresie wojny będą znajdowali się na terenie Świnoujścia. Również stąd będzie prowadzone współdziałanie z wojskami sojuszniczymi, bo Świnoujście również musi zabezpieczyć niektóre potrzeby wojsk sojuszniczych, przypominam, że jesteśmy bazą NATO - dodał Karelus.

Co ciekawe, funkcję schronu może być niedawno otwarty tunel pod Świną.

- Te miejsca doraźnego ukrycia, które my zapewniamy, to są piwnice, garaże podziemne, a w tej chwili doszedł jeszcze tunel. On posiada wyjścia awaryjne, swój system wentylacji, a grubość powłoki nad nim to 12 metrów skał i 12 metrów wody, więc bomba się przez to nie przebije - zakończył Karelus.

Warto zaznaczyć, że Świnoujście ma strategiczne położenie. To przepływające tam rzeki zapewniają dostęp Zalewu Szczecińskiego do Morza Bałtyckiego. Dodatkowo miasto leży przy samej granicy z Niemcami.

Tunel w Świnoujściu w praktyce. Tak wygląda przejazd pod dnem Świny

A jak wygląda schron przygotowany do zarządzania kryzysowego Świnoujścia? Zobacz na zdjęciach!