Żywa Biblioteka

i

Autor: Materiały organizatora

wydarzenie

Te książki mają uczucia i podzielą się swoim życiowym doświadczeniem. To w ramach "Żywej Biblioteki"

2024-04-15 13:05

W najbliższą sobotę (20.04) w bibliotece "Promedia" przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie odbędzie się już trzecia odsłona akcji "Żywa Biblioteka". To oznacza, że poza standardowymi tytułami, które znajdziemy na półce będzie można wypożyczyć człowieka do rozmowy. Konkretne tytuły będą reprezentować konkretne historie.

Żywe książki w ramach akcji "Żywa biblioteka"

To już trzecia odsłona wydarzenia organizowana przez Fundację MOŻESZ, Żywą Bibliotekę Szczecin i Promedia - właśnie w tej filii będzie można wypożyczyć...człowieka. Będzie o stereotypach, wykluczeniu i różnorodności. Wszystko odbywa się w formie dialogu, ale z zachowaniem wszelkich zasad panujących w bibliotece;

- Przychodzi człowiek z ulicy, czytelnik i wypożycza żywą książkę, tak jak by wypożyczał wybrany tytuł z półki. Mamy okazję przeczytać sobie tytuł i prolog do danej "żywej książki" . Jeżeli książka jest wolna i chcemy poznać jej historię to podpisujemy się na karcie bibliotecznej i udajemy się na rozmowę, tak na około 15/20 minut, po to aby poznać historię drugiego człowieka. Mamy już potwierdzonych kilka tytułów, to między innymi "Uchodźczyni po raz drugi", "Podwójne szczęście" czyli mamy trans bliźnięta, będą osoby z niepełnosprawnościami, będzie Amazonka, czy też tytuł "Nigdy nie jest za późno", ale żeby przekonać się o czym opowiadają trzeba przyjść na wydarzenie - tłumaczy Paulina Olichwer, z Fundacji MOŻESZ, jedna z koordynatorek akcji.

Jak dodaje Joanna Sawicka-Budziak, prezeska Fundacji MOŻESZ - wydarzenie cieszy się zawsze sporym zainteresowaniem i pozwala na poznanie nowej perspektywy.

- Siadając już do zapoznania się z naszą "żywą książką" tu jest pełna dowolność, możemy jej poświęcić te 20 minut, ale może to trwać krócej. Może się też tak zdarzyć, że któraś z książek nie będzie chciała odpowiedzieć na jakieś pytanie jeżeli nie będzie gotowa i naruszy to jakąś jej przestrzeń, no jesteśmy tylko ludźmi. Warto jednak podkreślić, że podczas wydarzenia dotykamy mnóstwa emocji, to coś co pozwala zmienić perspektywę, oswaja różnorodność, daje szansę na poznanie różnych przekonań i historii - wyjaśnia Sawicka-Budziak.

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich bez zapisów. Akcja wystartuje o 11:00 i potrwa do 16:00.