Sprzedaż żywego karpia w Szczecinie. Policjanci sprawdzali warunki, w jakich są ryby

2022-12-20 9:27
Kontrole policji
Autor: KMP w Szczecinie

Ruszyła kolejna akcja szczecińskich „wodniaków”. Sprawdzali oni miejsca, w których sprzedawane są żywe karpie.

Sprzedaż karpia w Szczecinie

Policjanci z Referatu Wodnego każdego dnia działają na rzecz ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności. Nie zajmują się tylko rzekami i jeziorami, ale także przedświątecznym handlem rybami, szczególnie karpiami. Postanowili odwiedzić placówki handlowe, w których sprawdzali, jak wygląda handel i w jakich warunkach trzymane są zwierzęta.

- Funkcjonariusze zwracali uwagę na kwestie związane ze sprzedażą żywych ryb oraz legalności ich pochodzenia. Pamiętajmy, zwierzęta też odczuwają ból! Przenosząc żywego karpia w torbie, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu wystarczającą ilość wody i miejsca. Rybę należy uśmiercić humanitarnie, tak aby oszczędzić jej zbędnego bólu i stresu – dowiedzieliśmy się od policji.

Przy zakupie żywej ryby pamiętaj o:

  • odpowiedniej torbie. Powinno być tam wystarczająco dużo wody. Zwykła, foliowa torebka nie powinna przywierać do powierzchni ryby;
  • zwierzę w torbie musi znajdować się w naturalnej pozycji, ciało nie może być wygięte;
  • transport do domu powinien być jak najkrótszy.

Zwierzę to nie rzecz, to istota zdolna do odczuwania bólu, któremu należy się humanitarne traktowanie. Policjanci apelują o kontakt pod numerem alarmowym 112 w przypadku ujawnienia złego ich traktowania. Ustawa o ochronie zwierząt za znęcanie się nad zwierzęciem przewiduję karę do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku szczególnego okrucieństwa, kara ta wzrasta do 5 lat.

Ceny karpia w Szczecinie

Za patroszonego karpia trzeba zapłacić około 40 złotych za kilogram, a za karpia bez głowy – od 50 złotych za kilogram. W marketach z cenami bywa różnie, sprzedawane są porcje głównie za 100 g, stąd „niskie” ceny, bo np. 4,99 zł za płat ze skórą. Jednak jeżeli oczekujemy gwarancji świeżej ryby, lepiej szukać u zaufanych dostawców lub w hurtowniach.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE