quiz

Quiz. Rozpoznaj 7 starożytnych cudów świata na zdjęciach. Poradzisz sobie z tym trudnym testem?

2024-05-04 15:31

Starożytne cuda świata, choć już dla nas niedostępne, pojawiają się na pierwszych lekcjach historii w szkole podstawowej. To wtedy uczymy się, jak piękne były babilońskie ogrody. Oraz poznajemy słynną latarnię morską w Faros. Przetrwały tylko egipskie piramidy. Dlatego sprawdź się w tym quizie historycznym - rozpoznaj 7 starożytnych cudów świata po zdjęciu!

Jakie zabytki należą do 7 cudów świata?

Nie jest znana dokładna data ustanowienia 7 cudów świata. Wiadomo natomiast, że stanowiły one swoisty przewodnik turystyczny w starożytnym świecie. Podróżnicy spragnieni zapierających dech w piersiach doznań ruszali trasą 7 cudów. 

Pierwsza odnaleziona lista 7 cudów świata jest datowana na II p.n.e. i została stworzona przez Antypatra z Sydonu. Co ważne, lista została skompletowana dopiero w średniowieczu. Większość budowli w niej zawartych już wtedy nie istniało, co jeszcze bardziej potęgowało atmosferę mitu. Warto dodać, że wszystkie siedem zostało stworzonych przez człowieka i nie jest dziełem natury. Co wchodziło w skład oryginalnej listy?

  • Piramida Cheopsa
  • Wiszące ogrody Semiramidy
  • Świątynia Artemidy w Efezie
  • Posąg Zeusa w Olimpii
  • Mauzoleum w Halikarnasie
  • Kolos Rodyjski
  • Latarnia morska na Faros

Najstarszym cudem jest Piramida Cheopsa, datowana na 2575 p.n.e. Co ciekawe, jest to jedyny cud, który ostał się aż do naszych czasów. Niestety reszta cudów została zniszczona w skutek trzęsień ziemi lub wojen. Aż 5 z 7 cudów świata zostało również zbudowanych przez Greków. 

Zapraszamy was do sprawdzenia swoich sił w naszym prostym quizie. Czy rozpoznacie 7 cudów świata na zdjęciach? 

7 cudów świata - czy rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 7
Zacznijmy od czegoś prostego. To jedyny cud świata, który przetrwał do dzisiejszych czasów
Piramida