Politechnika Morska

i

Autor: Julia Nogalska

Powstała jadłodzielnia na Politechnice Morskiej. Jakie są zasady?

2023-01-26 14:45

W Studenckim Domu Marynarza Pasat powstała jadłodzielnia. Społeczna lodówka to punkt, w którym studenci mogą dzielić się żywnością i zapobiegać marnowaniu jedzenia.

Jadłodzielnia w akademiku Politechniki Morskiej

- U nas na uczelni jest to o tyle ciekawe, że jesteśmy bardzo mobilni jako studenci. Często wyjeżdżamy z dnia na dzień, np. na statek. Wystarczy telefon, pakujemy się i jedziemy, a lodówka pełna. Pytanie brzmi – co zrobić z tą lodówką, jeżeli nie będzie nas przez 2-3 miesiące. Dlatego ta inicjatywa jadłodzielni z naszej strony wyszła – powiedziała przewodnicząca Parlamentu Studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie, Kinga Pelzner.

Dodaje też, że to bardzo ważne dla uczelni.

- Jako uczelnia działamy zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju. Obieg zamknięty jest również jednym z tych celów, dlatego zależy nam, aby nie marnować jak najwięcej rzeczy, w tym również jedzenia – dodała.

Jadłodzielnia na Politechnice Morskiej: gdzie się mieści i jakie są zasady?

Studencka jadłodzielnia jest na szóstym piętrze akademika "Pasat", przy ul. Starzyńskiego 9. Ustawiono tam lodówkę i regał do pozostawiania suchego prowiantu..

- Podstawową zasadą jest to, abyśmy zostawiali tam rzeczy, które sami chcielibyśmy zjeść. Wszystko, co nam wydaje się podejrzane, nie powinno tam się znaleźć. Zwracamy uwagę na świeżość produktów. I to jest główna zasada – podkreśliła Pelzner.

Pomysłodawcy zalecają, by produkty pozostawiać w szczelnych pojemnikach, nie powinny one też przekraczać terminu przydatności do spożycia. Do wyrobów własnych, np. ciast lub zup, należy dołączyć opis produktu i datę jego przygotowania.

Odradza się pozostawiania m.in. surowego mięsa, alkoholu, produktów nieświeżych lub napoczętych, np. otwartych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE