Grudzień 70'

i

Autor: IPN

Obchody Grudnia 70' w Szczecinie. Możliwe utrudnienia w ruchu

2022-12-16 9:34

Już 17 grudnia po ulicach Szczecinie przejdzie marsz na cześć wydarzeń z Grudnia 70'. To wtedy w wyniku podwyżek cen mięs i innych podstawowych produktów wybuchły strajki w całej Polsce, w tym także w Szczecinie. W Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego protestowały tysiące robotników. Podczas strajków zginęło szesnaście osób.

Utrudnienia w ruchu podczas obchodów Grudnia 70'

17 grudnia o godzinie 11:30 rozpocznie się uroczysty pochód, mający na celu uczczenie wydarzeń z Grudnia 70'. Tłumy przejdą ulicami Antosiewicza 1 (rozpoczęcie) – pl. Ofiar Grudnia 1970 – Firlika – Dubois – Parkowa – Starzyńskiego – Małopolska – pl. Solidarności (zakończenie), a koniec wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 15:30. W tym czasie możliwe są utrudnienia w ruchu zarówno samochodowym, jak i komunikacji miejskiej: 

Na czas przemarszu nastąpi czasowe dynamiczne wyłączenie z ruchu wymienionych ulic. Zmiany dotyczyć będą linii tramwajowych: 5, 6 oraz 11 i linii autobusowych: 53, 60 oraz 67. Wstrzymanie i wznowienie ruchu komunikacji miejskiej odbędzie się na polecenie służb Nadzoru Ruchu ZDiTM - podaje ZDiTM

Grudzień 70' w Szczecinie

Kryzys gospodarczy w latach 60. miał swoją kulminację podczas przełomu dekad. W grudniu 1970 roku ogłoszona została podwyżka cen wielu produktów podstawowej potrzeby, w tym mięsa. Doprowadziło to licznych strajków, które obiegły całą Polskę. W Szczecinie protesty rozpoczęli Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego:

W dniu 17 grudnia, poranny wiec stoczniowców przed budynkiem dyrekcji stoczni zamienił się w robotniczy pochód, który jednak został rozproszony przez milicyjne siły. Około południa wyruszył z „Warskiego” kolejny, dużo większy pochód, do którego dołączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Próby zatrzymania manifestacji przez MO na ul. Dubois nie powiodły się i demonstranci ostatecznie dotarli do centrum miasta przed gmach KW PZPR, gdzie szybko zgromadził się ok. 20 tysięczny tłum mieszkańców - możemy przeczytać w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej  

Kulminacją strajków było podpalenie siedziby głównej KC PZPR w Szczecinie, a także ataki na siedzibę Milicji Obywatelskiej oraz areszt śledczy. Protesty zostały zdławione przemocą, w wyniku starć z wojskiem i milicją życie straciło 16 osób. Oficjalnie strajk został zakończony 22 grudnia, a Władysława Gomułkę na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił Edward Gierek.