Minister Czarnek dostał "czerwoną kartkę" od uczniów, studentów, nauczycieli i rodziców ze Szczecina

2022-10-14 10:20
protest kartka dla Czarnka
Autor: Paweł Czyżewski

Protest nauczycieli w dniu ich święta. Pod siedzibą Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie odbył się protest pod hasłem "Kartka dla Czarnka". Uczestnicy sprzeciwiali się zmianom w oświacie wprowadzanym przez aktualnego ministra edukacji i nauki.

protest kartka dla Czarnka
Autor: Paweł Czyżewski

Szczecińscy nauczyciele i uczniowie mówią o Czarnku i Ministerstwie Edukacji

W Dzień Edukacji Narodowej, protestujący wyrazili swoje niezadowolenie związane z brakiem kadry nauczycielskiej, zmianami w programie nauczania, zbyt niskimi nakładami finansowymi na polską edukację czy niskimi pensjami nauczycieli. 

Jestem załamana obecną reformą edukacji, tym co dzieje się w naszym szkołach. Szczególnie boję się nowej matury. Nawet nauczyciele nie widzą co będzie na tej maturze. Znowu robią na nas eksperymenty. Byłam pierwszym rocznikiem, który chodził do 7. i 8. klasy i mieliśmy ogromne problemy z egzaminem ósmoklasistów.

- Ministerstwo, na czele z Minister Czarnkiem próbuje wdrażać swoje ideologie nie tylko do szkół, ale także do uczelni. Boimy się po prostu o swoją przyszłość i przyszłość kolejnych pokoleń. 

- Polska oświata jest w tragicznym stanie. Nie ma nauczycieli, a rodzice pytają: "kto będzie uczył nasze dzieci?", uczniowie pytają: "kto będzie nas uczył?". Czarnek prowadzi jakąś swoją wojenkę kulturową, a polska edukacja upada.

Mówili uczestnicy protestu. Na miejscu można było także usłyszeć hasła: "Szkoła dla uczniów, nie dla polityków" czy "Jaka edukacja, taka demokracja". 

protest kartka dla Czarnka
Autor: Paweł Czyżewski

Na miejscy można było także spotkać szczecińskich nauczycieli, którzy chcieli wyrazić swoje niezadowolenie i obawy związane z funkcjonowaniem oświaty. 

Uważam, że wszystkim nam jest bardzo potrzebne wsparcie. Każdy przejaw, że ktoś staje murem dla nauczycielami jest dla nas bardzo ważne. Zrobiła się bardzo duża dysproporcja między ogólnymi zarobkami, a zarobkami nauczycieli. Nie może być tak, jak jest teraz, że początkujący nauczyciel zarabia średnią krajową. Jak taki człowiek ma z pełną pasją i zaangażowaniem uczyć i wychowywać dzieci. Przecież to się później przełoży na przyszłość całego naszego kraju. Program nauczania jest przeładowany, a cierpią na tym zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Trzeba zmian - mówiła jedna ze szczecińskich nauczyciele, uczestniczka protestu. 

protest kartka dla Czarnka
Autor: Paweł Czyżewski

Podczas wydarzenia przywołano także nieco statystyk. Badania przeprowadzone przez Młodą Lewicę wskazują, że 92% uczniów negatywnie ocenia działalność Ministra Przemysława Czarnka. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE