Literacka fikcja łączy się z historiami opartymi na faktach

2021-11-28 22:16
Słowa na wolności
Autor: Stowarzyszenie Przeciwko Mobbingowi I Dyskryminacji

A wszystko to opowieści najmłodszych szczecinian. W jednej ze szczecińskich szkół, polonistka wraz ze swoimi uczniami planuje wydać już drugą książkę pod tytułem „słowa na wolności”.

"Staś napisał o dyskryminacji pewnego kota, Weronika o Śnieżce, która nie potrzebowała księcia, a Ania o dziewczynach, które walczą z Piłsudskim".

"Słowa na wolności" to już drugi pomysł szczecińskiej polonistki na książkę wydaną razem z uczniami. Pierwsza opowiada o pandemii:

- W tej pierwszej książce, dzieci pisały takie pozytywne opowieści o maseczkach czy o koronawirusie uwięzionym w słoiku. Były też przejmujące opisy przeżyć wewnętrznych, czyli jak ta pandemia ich zmieniła - mówi Żaneta Juszkiewicz, polonistka SP 7 w Szczecinie.

Teraz czas na "słowa na wolności". Tu dzieci piszą historie o tolerancji i wyśmiewaniu. Większość to literacka fikcja, ale nie wszystkie:

- Jedna z tych historii jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w szkole. To była bardzo przejmująca historia związana z wyśmiewaniem. Zależało mi, aby ten uczeń opisał swoje przeżycia, aby to z siebie wyrzucił. Bo te opowiadania mają też moc troszeczkę terapeutyczną - dodaje Żaneta Juszkiewicz.

Książka zawiera 30 opowiadań i ma być gotowa do końca roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE