Więcej wyjazdowych punktów szczepień przeciwko COVID-19 w Szczecinie i regionie

2021-02-22 12:54
Szczepionka  na koronawirusa
Autor: Pixabay.com Szczepionka na koronawirusa

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Pięć dodatkowych lokalizacji uzupełni w naszym województwie sieć 216 populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w ich domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień, w naszym województwie – pięć.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

- Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę - mówi Małgorzata Koszur, Rzecznik Prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim POZ

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ lub do pielęgniarki opieki długoterminowej, która przychodzi z wizytami do domu ciężko chorego pacjenta. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez Internet lub infolinię 989. O potrzebie zaszczepienia obłożnie chorej osoby w jej domu, należy poinformować lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka OPD potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.

Mobilne zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo.

Za zaszczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy tak mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych, jak i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Raport z anteny 22.02, godz.10
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE