Czerwona elewacja zniknęła z placu Zgody. Jak teraz wygląda budynek? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-20 14:25 Paweł Czyżewski PAZ
Czerwony kolor na budynku przy placu Zgody zastąpiono bardziej stonowanym
Autor: Paweł Pązik Czerwony kolor na budynku przy placu Zgody zastąpiono bardziej stonowanym

Pawilon przy placu Zgody w Szczecinie rozpalił dyskusję na temat miejskiej architektury do czerwoności. I właśnie o kolor elewacji toczył się spór. Budynek na krańcu deptaku Bogusława został pomalowany w krwistoczerwonych barwach. Presja mieszkańców i krytyka miejskiego konserwatora zabytków przyniosły efekt.

W czwartek elewację budynku, w którym mieścił się do niedawna salon jubilerski, pomalowano na kolor czerwony, który wyróżniał się w tej okolicy i zupełnie do niej nie pasował. Takie było też zdanie większości mieszkańców, z którymi reporter Radia Eska rozmawiał w piątek przed południem.

“Nie podoba mi się. Nie pasuje do tego wszystkiego”. “Taki żarówiasty kolor nie wygląda za ciekawie. “Kolor jest tragiczny! Powinien być taki, jak reszty budynków w okolicy”. “Paskuda, bardzo rażąca elewacja”. “Na pewno rzuca się w oczy, ale czy przeszkadza? To kwestia gustu. Mi nie przeszkadza” - komentowali przechodnie.

Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków, jeszcze w czwartek skrytykował na Facebooku nowy wygląd budynku. Po kilku godzinach odezwał się do niego właściciel lokalu gastronomicznego, który ma działać w tym pawilonie. Przeprosił i zapewnił, że do soboty zostanie przywrócony pierwotny wygląd elewacji. Zobaczcie na zdjęciach, jak w ciągu ostatnich dni zmieniał się wygląd tego budynku:

W piątek położoną pierwszą warstwę farby. W sobotę rano budynek miał już stonowany kolor, do którego byli przyzwyczajeni mieszkańcy i który dobrze komponuje się z okolicą. 

Poprawiona elewacja budynku przy Placu Zgody w Szczecinie