Filharmonia będzie świecić na niebiesko. Kiedy i dlaczego budynek zmieni kolor?

2021-05-05 9:43
Tak będzie prezentować się podświetlony budynek filharmonii
Autor: Cezary Aszkiełowicz/materiały prasowe Tak będzie prezentować się podświetlony budynek filharmonii

W środę 5 maja po zmroku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie podświetlona na niebiesko. Dlaczego akurat na taki kolor?

Filharmonia przyłączyła się do akcji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Jest to akcja edukacyjno-informacyjna z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, który przypada na dzień 5 maja. Chodzi o  zwrócenie uwagi na bardzo rzadką i ciężką chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne.

Dlaczego kolor niebieski? Ponieważ jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz łatwa męczliwość. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat.

Nadciśnienie płucne może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku (chorują także dzieci), a nieleczone prowadzi do śmierci. Osoby cierpiące na tą chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego jego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

Sonda
Czy regularnie wykonujesz badania profilaktyczne?
Święto flagi w Szczecinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE