Atrakcje turystyczne Szczecina - Cmentarz Centralny

i

Autor: Grzegorz Kluczyński To największy cmentarz w Polsce, ale także piękny park, w którym można pospacerować w wyjątkowym otoczeniu przyrody.

​Czy wiesz jakie tajemnice skrywa Cmentarz Centralny w Szczecinie?

2022-10-31 18:45

To nie tylko największa Polska nekropolia, ale i trzecia co do wielkości w całej Europie. Jej powierzchnia to ponad 170 hektarów. Pochowano tu ponad 300 tysięcy osób, a jego historia sięga 1901 roku.

Założenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie datuje się na lata 1899-1900. Powstał według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, niemieckiego architekta. Oficjalnie został otwarty 6 grudnia 1901 roku.

Cmentarz Centralny w Szczecinie. Mnóstwo zieleni, pomników i dróg

- Mamy tutaj pochowanych już ponad 200 tysięcy osób po 1945 roku. Przed 1945 szacuje się, że było to około 100 tysięcy osób. Mamy tu mnóstwo bardzo ciekawych rzeźb, pomników. Najstarsze z nich sięgają XIX wieku. Dodatkowo jest tutaj mnóstwo krzewów i drzew, których często nie spotkamy w innych punktach naszego miasta. Kolejna ciekawostka jest taka, że na tych 172 hektarach mamy około stu kilometrów dróg - tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik miasta do spraw komunalnych i ochrony środowiska.

We wschodniej części nekropolii wytyczono szlak historyczny. Na trasie znajdziemy 21 stacji z najbardziej interesującymi miejscami. To między innymi nagrobek Bernharda Stoewera, lapidarium czy kwatery zasłużonych.

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie spoczywa między innymi znana bigbitowa wokalistka - Helena Majdaniec czy legendarny trener Pogoni Szczecin - Florian Krygier.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE