Liczba zachorowań w Szczecinie i regionie utrzymuje się na stałym poziomie

i

Autor: Trnava University/Unsplash Liczba zachorowań w Szczecinie i regionie utrzymuje się na stałym poziomie

Brytyjski wariant koronawirusa na Pomorzu Zachodnim. Badają go naukowcy ze Szczecina

2021-02-24 14:53

Badania nad wpływem mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 na przebieg wywołanej nim choroby prowadzą naukowcy ze Szczecina. Chcą m.in. stworzyć model, który pozwoliłby przewidzieć ciężkość przebiegu zakażenia. Do tej pory w ramach programu przebadano próbki od 160 osób.

- Widzimy już, że nie ma za wiele przypadków wariantu brytyjskiego, bo są konkretnie trzy, czyli ta odmiana nie jest u nas zbyt częsta, ale wirus mutuje i się zmienia. Powstają takie mutacje, które mogą zwiększać zakaźność - mówi prof. Miłosz Parczewski ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Naukowcy sprawdzają, nie tylko jak mutuje koronawirus, ale również jak przebiega zakażenie nowym wariantem.

- Będziemy oceniać, jak się zmienia zapalenie płuc, czy jest cięższe, czy łagodniejsze i jak wiele jest takich przypadków. Połączymy te wszystkie dane, aby stworzyć model, który pozwoli przywidywać ciężkość zakażenia i pomoże w decyzjach terapeutycznych - dodaje Parczewski. 

Według naukowców, w tej chwili liczba zachorowań w Szczecinie i regionie utrzymuje się na stałym poziomie.

Sonda
Turystyka szczepionkowa to dobry pomysł?
Poprawiona elewacja budynku przy Placu Zgody w Szczecinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE