telefon

i

Autor: pixabay

Trudno uwierzyć! 33-latka ze Starachowic oszukana na 19 tysięcy

2022-05-11 9:31

Nie tylko seniorzy dają się oszukać metodą na policjanta, czy na wypadek. W tym tygodniu mieszkanka Starachowic została oszukana metodą „na pracownika banku”. W wyniku przestępstwa 33-latka straciła 19 tysiące złotych. Gdyby nie "czujny nos" pracownika banku, straty mogły być jeszcze większe

Do młodej kobiety miał zadzwonić mężczyzna, który podał się za pracownika banku. Miał poinformować, że pieniądze 33-latki, znajdujące się na jej koncie bankowym są zagrożone.

Niestety 33-latka dała wiarę fałszywemu pracownikowi banku. Prawdopodobnie numer, który wyświetlił się na telefonie kobiety był zgodny z numerem infolinii banku w którym posiadała konto bankowe. Kobieta postępowała według poleceń oszusta, wypłaciła ze swojego konta 19 tysięcy złotych i wpłaciła wpłatomatem pieniądze na numer rachunku wskazanego przez oszusta - mówi Paweł Kusiak oficer prasowy KPP Starachowice.

Oszust postanowił, że po udanej próbie wyłudzenia 19 tysięcy pójdzie za ciosem i spróbuje wyłudzić od 33-latki więcej oszczędności.

Na szczęście przy próbie wypłacenie kolejnej transzy gotówki, czujnością wykazał się pracownik starachowickiego banku, który uświadomił kobietę, że padła ofiarą oszustwa. Apelujemy, by nie podawać przez telefon obcym osobom żadnych swoich danych, a w razie wątpliwości kontaktować się ze służbami - dodaje Paweł Kusiak.

Policja przestrzega przed tzw. spoofingiem telefonicznym. To kolejny sposób na oszustwa i wyłudzenia, gdzie ofiara, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku. Wywieranie presji i poczucia zagrożenia u rozmówcy, aby ten działał pod wpływem emocji to kolejny element oszustwa. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego, czy pulpitu.

Pamiętaj!

  • W takiej sytuacji nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
  • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
  • Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku, kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…