Emerytura olimpijska w Polsce - ile, dla kogo, za jaki medal przysługuje?

2021-08-04 15:33
Malwina Kopron
Autor: PAWEL SKRABA / SUPER EXPRESS

Przygotowanie do igrzysk olimpijskich to dla każdego sportowca lata ciężkiej pracy i ogromnych wyrzeczeń. Zdobycie medalu na tych największych na świecie zawodach sportowych do dla wielu z nich ukoronowanie kariery i nagroda za wieloletnie przygotowania. To także ogromne wyróżnienie dla kraju, który reprezentuje dany zawodnik. Jednak poza splendorem medalistom przysługuje oczywiście także odpowiednie wynagrodzenie.

Zanim sportowiec uda się na zasłużony odpoczynek po latach ciężkiej pracy, dostaje jednorazowe wynagrodzenie za samo zdobycie medalu. Za igrzyska organizowane w Tokio zgodnie z regulaminem Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zdobycie złotego medalu otrzymuje się 120 tys. zł, za zdobycie srebrnego - 80 tys. zł, a za brąz - 50 tys. zł. Na połowę kwoty przyznawanej za medal mogą liczyć także trenerzy. Inaczej wygląda nieco sytuacja w przypadku sportów drużynowych takich jak sztafeta, debel czy mikst - każdy złoty medalista może zarobić 90 tys. zł, srebrny - 40 tys. zł, a brązowy - 25 tys. zł. W sportach zespołowych jest jeszcze inaczej - przykładowo siatkarze za złoty medal mieliby do podziału kwotę 720 tys. zł, za srebrny 480 tys. zł, a za brąz - 300 tys. zł.

Emerytura olimpijska w Polsce - ile, dla kogo, za jaki medal przysługuje?

Emerytura olimpijska przysługuje każdemu zdobywcy medalu na igrzyskach, niezależnie od tego, które miejsce udało mu się zdobyć. To świadczenie pieniężne wypłacane jest od 2000 roku medalistom igrzysk olimpijskich, jednak od 2006 roku mogą liczyć na nie również zdobywcy medalu na igrzyskach paraolimpijskich i igrzyskach głuchych. Aby otrzymywać take świadczenie w Polsce, należy mieć polskie obywatelstwo, nie być karanym, ukończyć 40 lat i zakończyć karierę sportową. Stawka emerytury olimpijskiej zależna jest od kwoty bazowej - w 2021 roku wysokość emerytury to  2844,74 zł netto.

ESKA XD #028 - FESTIWALE, ROBOTY, SEKRETY IGRZYSK
Najnowsze