Zbigniew Kulasek z Pszczyny kolekcjonuje autografy. Ma ich setki z całego świata!

2023-01-25 9:18
Kolekcjoner autografów z Pszczyny, Zbyszek Kulasek
Autor: Z. Kulasek

Życiową pasją Zbyszka jest kolekcjonowanie autografów. Robi to już od kilkunastu lat, a jego kolekcja naprawdę robi wrażenie. Udało mu się zdobyć podpisy prezydenta Litwy Gitanasa Nausėda, amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie oraz Frances Hamilton Arnold, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2018 roku.

Zbigniew Kulasek zaczął kolekcjonować autografy niemal 16 lat temu. Razem z bratem wpadł wówczas na pomysł, żeby napisać do Marka Borowskiego, posła i byłego marszałka Sejmu. Dziś jego kolekcja tak się rozrosła, że nie sposób zliczyć całości. Całość trzyma w kilku segregatorach.

- Może kiedyś wszystko policzę, jak już dożyję emerytury i usiądę przy kominku - śmieje się Zbyszek.

Wszystkie autografy stara się zdobywać podwójnie. A to dlatego, żeby jeden zachować dla siebie, a drugi - podarować przy przeróżnych okazji aukcji charytatywnych. Tak właśnie zrobił z podpisami Sławomira i zespołu Elektryczne Gitary, które udało mu się zdobyć osobiście na dniach Pszczyny.

Autograf zespołu Kombi
Autor: Z. Kulasek

- Zbieram autografy ludzi praktycznie z całego świata, nikogo nie segreguję. Zwykle inwestuję w znaczki pocztowe i koperty, czasem zagaduję na Facebooku. Ale najlepiej jest zdobyć dany autograf na żywo - wyjaśnia Zbyszek.

I nieważne, ile kilometrów będzie musiał przejechać: dla Zbyszka najważniejsze jest, by kolejny podpis trafił do jego kolekcji. Raz pojechał do Stalowej Woli po autograf prezydenta Nadbereżnego. Wybrał się też do Sandomierza na spotkanie z burmistrzem. Panowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a Zbyszek w prezencie dostał pióro z pocztówką - i autografem oczywiście.

Zbyszek ma autografy wszystkich: polityków, pisarzy, sportowców i muzyków

W kolekcji Zbyszka znajdują się m.in. autografy samorządowców orz polityków. I to nie tylko polskich (premier Morawiecki, prezydent Duda, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol), ale też niemieckich (Julia Bartz), czeskich (Alena Schilerova) i austriackich (Alexander Van der Bellen).

Są też pamiątki od sportowców (austriacki biegacz Andreas Vojta), duchownych (bp Rakoczy), gwiazd ekranu (Angelina Jolie, Halle Berry) i muzyki (Kombi, blusowy pianista Clarence Henry).

Nie zawsze jednak sprawy idą tak gładko. Raz udało mu się skontaktować z premierem Australii w sprawie autografu. Niestety Poczta Polska zniszczyła kopertę, w której się znajdował. No i po autografie i pamiątkowym liście... Zbyszek musiał przechodzić całą czasochłonną procedurę jeszcze raz. 

Autograf byłego premiera Australii Johna Howarda
Autor: Z. Kulasek

Udało się natomiast zdobyć podpis Hamida Karzaja, byłego prezydenta Afganistanu, norweskiego pisarza kryminałów Jo Nesbo czy arcymistrza szachowego Svena Carlsena.

- Ale najbardziej się cieszę, że udało mi się zdobyć autografy całej Polskiej Kadry Narodowej w kobiecej piłce nożnej - uśmiecha się Zbyszek.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE