Zapowiedziano remont popularnej nerki w Będzinie. Czas na gruntowną przebudowę DW910

i

Autor: YouTube/polskazdrona.pl

Inwestycje drogowe

Zapowiedziano remont popularnej "nerki" w Będzinie. Czas na gruntowną przebudowę DW910

Już niebawem rozpocznie się przebudowa DW910 w Będzinie. Prace – jak czytamy w zapowiedziach – mogą potrwać aż 30 miesięcy. Inwestycja obejmie więc m.in. popularną "nerkę", czyli jedno z najbardziej charakterystycznych skrzyżowań w naszym regionie.

Będzie remont popularnej "nerki" w Będzinie

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę DW910 w Będzinie, która łączy dwie trasy szybkiego ruchu – autostradę A1 z drogą ekspresową S1. 

Prace będą obejmować ponad 6-kilometrowy odcinek od skrzyżowania z DK86 do granicy z Dąbrową Górniczą. Remont czeka więc też popularną "nerkę", czyli skrzyżowanie, które jest tak powszechnie nazywane ze względu na kształt nawiązujący do tego ludzkiego organu. 

Za inwestycję ma odpowiadać firma Drog-Bud. Jeśli nie będzie odwołań od tej decyzji, to 26 października zostanie podpisana umowa z wykonawcą na realizację całości. 

Zarząd Dróg Wojewódzkich podzielił inwestycję na trzy etapy. 

W ramach pierwszego z nich drogowcy przebudują odcinek ul. Czeladzkiej od skrzyżowania z drogą krajową nr 86 do wspomnianej już "nerki". Drugi etap prac obejmie natomiast "nerkę" aż do mostu nad Czarną Przemszą. W trzecim ostatnim etapie utrudnienia na kierowców będą czekać od mostu aż do granicy z Dąbrową Górniczą, czyli na całej długości al. Kołłątaja.

Zakres praca na DW910 w Będzinie obejmuje:

  • przebudowę drogi tak by uzyskać parametry nośności jak dla drogi klasy technicznej G,
  • przebudowę konstrukcji nawierzchni z dopuszczeniem nacisku 11,5 tony na pojedynczą oś,
  • całkowitą wymianę konstrukcji drogi,
  • ujednolicenie szerokości jezdni do min. 3,5 metra pasa ruchu,
  • korektę geometrii skrzyżowań i innych elementów pasa drogi,
  • przebudowę istniejących zjazdów,
  • przebudowę zatok autobusowych oraz
  • przebudowę oświetlenia. 

Jak czytamy: "nie zakłada się budowy nowych odcinków drogi, bądź rozwiązań zmieniających przebieg drogi". 

Planowana inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 109,4 milionów złotych, a na realizację zadania przewidziano 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Oznacza to, że zakończenia prac możemy spodziewać się w 2026 roku.