Katowice w czasach zarazy. Puste ulice, miasto jakby wymarło. Zobaczcie

i

Autor: Bartosz Pudełko

Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje od 25 marca do 11 kwietnia. Co nam wolno, a czego nie?

2020-03-25 8:44

Od północy 25 marca aż do 11 kwietnia na terenie całego kraju został wprowadzony zakaz wychodzenia z domu. Wyjątkiem są "niezbędne sprawy życia codziennego". Oznacza to, że możemy iść do sklepu po zakupy spożywcze czy do apteki. Możemy też wyjść z psem czy na spacer. Musimy jednak unikać dużych skupisk ludzkich. Co możemy robić, a czego nam nie wolno? Odpowiadamy.

Rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domu. Na czym polegają nowe obostrzenia?

Od północy 25 marca aż do 11 kwietnia 2020 roku na terenie całej Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące przemieszczania się. Rozporządzenie w tej sprawie wydał Minister Zdrowia. Jest to oczywiście związane ze stanem epidemii w Polsce. Co od dzisiaj jest zakazane, a co możemy robić? Odpowiadamy.

Czytaj więcej: Zakaz wychodzenia z domu z powodu koronawirusa. Rząd wprowadził nowe obostrzenia w związku z pandemią

Podstawą prawną do wprowadzenia w Polsce zakazu wychodzenia z domu jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na jej podstawie wydano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku. W rozporządzeniu czytamy, że w okresie od dnia 25marca 2020r. do dnia 11kwietnia 2020r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze. Oczywiście są pewne wyjątki o których musimy pamiętać. Kiedy możemy wyjść z domu?

1) Jeżeli jest to niezbędne do wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) Kiedy musimy zaspokoić niezbędne potrzeby związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. O jakie potrzeby chodzi? Możemy iść do sklepu po zakupy żywnościowe, a także do apteki czy do lekarza. Możemy poruszać się w gronie rodzinnym, z żoną, mężem, partnerką czy partnerem. I to właśnie takie wyjścia z domu w konkretnym celu są jak najbardziej dozwolone.

Dodajmy, że wyjście z domu jest też dozwolone, gdy działamy w ramach wolontariatu na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19

Zakaz wychodzenia z domu. Co z niedzielnymi mszami świętymi?

Zgodnie z nowymi przepisami uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego nie jest zabronione. Ale zostało mocno ograniczone, bowiem w miejscu, gdzie odprawiane jest nabożeństwo czy msza święta może znajdować się maksymalnie 5 osób plus osoby, które sprawują posługę.

Zakaz wychodzenia z domu. Co z komunikacją miejską?

Komunikacja miejska nie zostaje zawieszona. Autobusy, tramwaje oraz pociągi będą kursowały, ale są wprowadzone pewne ograniczenia. Jak czytamy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, środkami publicznego transportu zbiorowego można przewozić nie więcej osób,niż wynosi połowa miejsc siedzących. W praktyce oznacza to, że jeżeli w autobusie jest 50 miejsc siedzących to do tego pojazdy może wsiąść maksymalnie 25 osób.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia

i

Autor: GOV.PL

Zakaz wychodzenia z domu. Czy można wyjść na spacer albo na rower?

Rozporządzenie dopuszcza możliwość wychodzenia z domu na spacer, do lasu czy na rower. Musimy jednak pamiętać o tym, że na taki spacer możemy wybrać się samotnie, ewentualnie z jedną osobą towarzyszącą. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o jazdę na rowerze czy bieganie rekreacyjne. Jest całkowity zakaz gromadzenia się w większych grupach. Nie możemy iść z dzieckiem na plac zabaw czy z kolegami na na grilla.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Restauracje dalej będą mogły dowozić jedzenie na wynos, a sklepy spożywcze, apteki, banki czy drogerie normalnie działają. Takie obostrzenia mają potrwać do najmniej do 11 kwietnia.

Za nieprzestrzeganie przepisów nowego rozporządzenia grozi kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?