Tak rosną ceny w Polsce. Ceny nabiału, paliwa, energii i produktów

i

Autor: Archiwum Tak rosną ceny w Polsce. Ceny nabiału, paliwa, energii i produktów

Pieniądze

Wkrótce odczujemy kolejne podwyżki. LISTA produktów, których cena bezlitośnie pójdzie w górę

Nawet jeśli inflacja w ostatnim czasie spadła do poziomu 6,5 procenta, to nie oznacza to, że ceny produktów w Polsce zatrzymają się na dłuższy czas, bo spadek cen to marzenia ściętej głowy. Niestety zła wiadomość jest taka, że w kolejnych miesiącach - jak mówią eksperci, ceny będą nadal szły w górę.

Inflacja nadal szaleje, ceny ciągle rosną i to nie tylko paliwa

Po uformowaniu się nowego rządu, co jeszcze zapewne trochę potrwa, wszyscy będą liczyć na to, że ceny różnych produktów albo wyhamują, albo zaczną spadać. Choć w tym drugim przypadku na obniżki ciężko będzie liczyć. Aktualnie nie ma się z czego cieszyć, bowiem ceny jak szły w górę, tak idą dalej. Wysoka inflacja w połączeniu z ciągle rosnącymi (i cały czas wysokimi) surowcami energetycznymi, cenami paliwa czy energii stawia tworzący się rząd w nieciekawej sytuacji. W jeszcze gorszej zwykłego obywatela, który nie ma wyjścia i musi stać się prawdziwym łowcą promocji, żeby przyoszczędzić parę złotych. 

Narodowy Bank Polski w listopadzie prognozował, że średnioroczna inflacja ma wynieść 11,4 proc., a w przyszłym roku 4,6 proc. Październikowa inflacja spadła w porównaniu do września z  8,2 proc. do 6,5 proc. Na to wpłynęły jednak ceny paliwa, których spadek - słusznie zresztą, nazwano "cudem wyborczym" i jak tylko wybory przeszły do historii, cuda na stacjach się nadal dzieją, ale nie takie, jakbyśmy chcieli. 

Paliwa to nie jedyny produkt, który stale rośnie i to dosłownie z dnia na dzień. W poniższej galerii znajdziecie listę produktów, których ceny stale rosną (dane GUS za wrzesień 2023 zestawione z poprzednim rokiem)‬ i nic nie zapowiada, aby wkrótce miały się zatrzymać. 

Ceny usług też poszły mocno w górę

Jak podkreślają eksperci Banku Millenium cytowani przez portal money.pl, październikowy spadek inflacji był swoistym wyjątkiem, który może się prędko nie powtórzyć. - Przestrzeń do zniżki inflacji w kolejnych miesiącach będzie jednak niewielka. Szczególnie że ceny detaliczne paliw będą musiały dostosować się do trendów na rynkach międzynarodowych, zwiększając wskaźnik inflacji konsumenckiej w ostatnich miesiącach tego roku. Na koniec tego roku inflacja powinna być zbliżona do 7 proc. - przewidują.

Dlatego też rosnące ceny produktów to jedno. Podwyżki dotykają też branżę usługową. Porównując ceny rok do roku, to podrożały o około 10 proc. W przypadku usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego skok wyniósł 14,7 proc. W turystyce zorganizowanej ceny są wyższe o 11,9 proc. Restauracje, jak również hotele zaliczyły ten sam skok cen - o 12 proc. a np. usługi fryzjerskie o 11,3 proc. 

Eksperci jednak nie czarują i mówią wprost, że największym zagrożeniem dla cen i tak jest potencjalna likwidacja tarczy antyinflacyjnej, która obniżała ceny produktów spożywczych o 5 procent. Tarcza do tej pory nie została podpisana i jeśli to się nie zmieni, wzrost będzie o 5 procent, czyli stawkę VAT przed jej wprowadzeniem. Jak to się ostatecznie wtedy przełoży na ceny produktów? Okaże się tak naprawdę po nowym roku.