Promocja bajki „Tajemnica skradzionych zabawek”

i

Autor: fb Fundacja Dr Clown oddział Sosnowiec Promocja bajki „Tajemnica skradzionych zabawek”

W Sosnowcu odbywa się dziś promocja niezwykłej książeczki dla dzieci. Jej autorkami są wolontariuszki Fundacji Dr Clown

2021-06-14 16:52

„Tajemnica skradzionych zabawek”. To książeczka wydana przez wolontariuszki Fundacji Dr Clown, która trafi do małych pacjentów sosnowieckich szpitali. Przygody małych skrzatów mają dać dzieciom radość i nadzieję.

W ramach programu terapii śmiechem wolontariusze Fundacji Dr Clown od kilkunastu lat odwiedzają pacjentów sosnowieckich szpitali niosąc uśmiech i wspierając chorych w szpitalach oraz osoby z niepełnosprawnościami w placówkach specjalnych.

Chcąc podarować dzieciom jeszcze więcej uśmiechu i pozytywnych emocji, Doktorzy Clowni z oddziału sosnowieckiego fundacji we współpracy z Urzędem Miasta Sosnowiec, wydali bajkę „Tajemnica skradzionych zabawek”.

Tęsknota za bliskimi, ból, osamotnienie, brak poczucia bezpieczeństwa – to uczucia, jakie przeżywają dzieci podczas pobytu. Fundacja Dr Clown od ponad 20 lat pomaga pacjentom na oddziałach dziecięcych zapomnieć o chorobie i strachu poprzez wykorzystanie dobroczynnych właściwości uśmiechu. Na terenie Sosnowca Doktorzy Clowni działają już od 19 lat odwiedzając dziecięce oddziały m.in. w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II.

Teraz wyszli z kolejną inicjatywą dla małych pacjentów. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Sosnowiec powstała bajka „Tajemnica skradzionych zabawek”, która trafi do pacjentów sosnowieckiego Centrum Pediatrii, a także do podopiecznych Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.

Od wielu lat obserwujemy jak śmiech pomaga w trudnych sytuacjach. Nie raz widzieliśmy jak u dzieci po wizycie naszych wolontariuszy poprawiały się wyniki badań. Dzieci są bardziej otwarte, chętniej uczestniczą w zabiegach, a to wszystko dzięki pozytywnemu nastawieniu. Zabawy, wspierające rozmowy, pozytywna energia to stały element naszych wizyt. Korzystny wpływ na zdrowienie dzieci, które są z dala od swojego domu, ma także czytanie – buduje więź między dzieckiem i rodzicem, uczy radzenia sobie z emocjami. Naszą książką chcemy pomóc dzieciom przetrwać trudny czas leczenia. Mamy nadzieję, że wniesie ona dużo radości na szpitalne korytarze – mówi Karina Wojtusiak, Pełnomocnik Fundacji Dr Clown w Sosnowcu.

Autorkami przygód Rampaciampy, głównego bohatera bajki „Tajemnica skradzionych zabawek”, są wolontariuszki Fundacji Dr Clown. Dr Dzwoneczek (Katarzyna Polakowska) oraz Dr Zosia Samosia (Maria Majewska) stworzyły ją specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach szpitalnych oddziałów. Bajkę zilustrowała lokalna artystka Stanisława Pająk.

Uwielbiam książki, a bajki zajmują szczególne miejsce w moim sercu. Inspiracją była moja córka Julia, której czytałam książeczki i opowiadałam bajki odkąd skończyła 3 latka. Jej śmiech, radość, zaciekawienie historiami utwierdzały mnie w przekonaniu, że warto czytać dzieciom od najmłodszych lat, chociażby dla samej chwili bycia z dzieckiem. Czytanie to uśmiech, a uśmiech ma moc! Mam nadzieję, że tę moc odczują wszystkie dzieci czytając „Tajemnicę skradzionych zabawek” – mówi Katarzyna Polakowska.

Wolontariuszką w Fundacji Dr Clown jestem od czterech lat, ale pierwsze moje spotkanie z działalnością było tak inspirujące, że po 10 minutach wiedziałam, że chce z innymi Doktorami Clownami dzielić się uśmiechem. Sama książka też jest dziełem przypadku. Nie planowaliśmy pisać powieści, raczej był to sposób na kolejne działania, aby być bliżej dzieci w czasie panującej kwarantanny. Inicjatywa wyszła spontanicznie, a że kocham książki, a fantazja zawsze była mi przyjaciółką zabaw, to chcę przekazywać innym ten sposób na życie z uśmiechem na twarzy i głową pełną marzeń– opowiada Maria Majewska.

Fundacja Dr Clown od 1999 r. realizuje program terapii śmiechem w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i rozmów niosą uśmiech i wspierają proces zdrowienia.

Co roku wolontariusze Fundacji Dr Clown docierają w ten sposób do prawie 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 100 miastach w całej Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji Dr Clown w szpitalach i placówkach zostały wstrzymane do odwołania, ale program terapii śmiechem kontynuowany jest wirtualnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Od 1 czerwca 2020 rodzice mają możliwość umawiania dzieci na indywidualne wizyty online z Doktorami Clownami w ramach usługi Śmiechofonu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"