Gabinety leśnej terapii w Ministerstwie ds. Samotności w Katowicach

i

Autor: A. Olejarczyk

Katowice

W Katowicach powstały gabinety leśnej terapii. Oto kawałek lasu w sercu miasta GALERIA

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie taką scenkę. Otacza was zieleń, a nieustanny szum drzew działa kojąco na wasze nerwy i duszę. Co chwilę słychać świergot ptaków, radujących się z nadejścia wiosny. Delikatny wiaterek muska waszą przyrumienioną od słońca skórę. Tak właśnie wygląda las w Katowicach. A od dziś jego cząstkę możecie znaleźć w gabinetach leśnej terapii w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności.

W Katowicach powstały gabinety leśnej terapii 

W środę 3 marca fundacja Wolne Miejsce - która w Katowicach prowadzi Społeczne Ministerstwo ds. Samotności - zaprosiła pracowników, urzędników i przyjaciół do wspólnego świętowania. Okazją do celebracji było otwarcie gabinetów leśnej terapii na piętrze lokalu przy ul. Mikołowskiej 44.

Prowadzimy tutaj Bistro Spichlerz, mamy milion spotkań warsztatowych, ale już się nie mieściliśmy. Na początku nam się wydawało, skąd my weźmiemy tyle tematów i warsztatów. Teraz można powiedzieć, że mamy nadmiar. No więc szybko wyremontowaliśmy górę, tam powstały kolejne dwie sale warsztatowe, w którym będzie można prowadzić zajęcia tematyczne. A na końcu czekają dwa największe hity - gabinety lasoterapii. Tam można być w lesie, niekoniecznie wyjeżdżając z miasta. Może to brzmi dziwnie, bo każdy powie: "fajnie jest w lesie". No tak, ale nie każdy może do lasu pojechać. Czasami są takie warunki zdrowotne, że nie każdy może wyjechać z miasta. I to jest miejsce, które ma pomóc takim osobom, dać im namiastkę lasu - mówił Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce.

Lasoterapia w Ministerstwie ds. Samotności. Kawałek lasu w sercu miasta

Wchodząc do takiego gabinetu, naprawdę można poczuć się jak na łonie natury. Gości na starcie wita fototapeta z nadrukiem gęstego lasu. Za drzewami zachodzi słońce, ostatnimi promieniami oświetlając krzewy przy ścieżce.

Wejście do pierwszego gabinetu przyozdobiono drewnianymi belami, które ciągną się niemalże pod okno. W rogach i na parapecie stanęły doniczki z roślinami, a do siedzenia przygotowano wygodne, butelkowozielone fotele. Blaty wszystkich stolików wykonano z pieńków, co tylko dodaje całości leśnego uroku.

Drugi gabinet jest równie zielony i jeszcze bardziej przestronny. Słychać w nim ćwierkot ptaków, a w powietrzu unosi się trudny do określenia, a przy tym niezwykle kojący zapach. To jakby mieszkanka mokrej ściółki, kwitnących drzew i wiosennych kwiatów. Po prostu czuć tam las. I czuć go każdym zmysłem - wzrokiem, dotykiem, zapachem i słuchem.

W tak przygotowanych gabinetach potrzebujący będą mogli spotkać się z psychologiem i uzyskać psychologiczne wsparcie. Terapeutyczne działanie lasu, który tak pieczołowicie odwzorowano, ma pomóc pacjentom w leczeniu i terapii. 

Specjalni goście podczas otwarcia gabinetów leśnej terapii

W otwarciu gabinetów leśnej terapii w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności w Katowicach ze strony miasta udział wzięli prezydent Katowic Marcin Krupa, wiceprezydenci Jerzy Woźniak i Jarosław Makowski, przewodniczący rady miasta Katowice Maciej Biskupski. Byli też zaproszeni specjalni goście m.in. Jasiek Mela czy prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.