W Katowicach otwarto Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych

i

Autor: GCM/FB

Wydarzenia

W Katowicach otwarto Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych

2024-03-01 18:02

W piątek w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oficjalnie otwarto Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych. Koszt inwestycji to ponad 43 mln zł.

Nowoczesne Śląskie Centrum Chorób Zakaźnych otwarte

Diagnostyka obrazowa, nowoczesne laboratorium oraz oddział intensywnej terapii - m.in. to dostępne będzie w Śląskim Centrum Chorób Zakaźnych, które powstało w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek, 1 marca. 

- Ostatnie lata pokazały, że choroby zakaźne to nie jest przeszłość. Mam nadzieje, że pandemia pokazała nam, że musimy być gotowi. Wiemy, że mamy zbyt mało zakaźników w Polsce, jeszcze mniej niż innych specjalności, dlatego tym bardziej się cieszę, że udało się państwu zgromadzić ekipę, która będzie w tej poradni i na tym oddziale pracowała. Taki oddział to jest miejsce, które jest absolutnie potrzebne – powiedziała podczas uroczystości minister zdrowia Izabela Leszczyna.

„W czasie pandemii uświadomiliśmy sobie, jak ważne są choroby zakaźne" – zaznaczył rektor ŚUM

Dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych będzie dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a wraz z nim w placówce będzie pracował zespół doświadczonych specjalistów z doświadczonym zespołem specjalistów.

Budowa Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych rozpoczęła się w marcu 2022 roku po wybuchu pandemii Covid-19. - Mamy taką paradoksalną sytuację, że z czegoś złego, czym była pandemia, stało się coś bardzo dobrego. Uświadomiliśmy sobie, jak ważne są choroby zakaźne – zaznaczył rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Oddział chorób zakaźnych był budowany od podstaw w Górnośląskim Centrum Medycznym, natomiast przeniesiona tam została Katedra Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która wcześniej mieściła się w Bytomiu.

Co weszło w zakres inwestycji? Koszt to ponad 43 mln zł

Na potrzeby Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych zaadaptowanych zostało większość powierzchni piwnic i parteru istniejącego budynku, dobudowano parter i piętra. Zaplanowano utworzenie tam części łóżkowej, dwóch izolatek o podwyższonej izolacyjności, wyposażonych w śluzy oraz śluzę szatniową dla personelu.

Przewidziano także pomieszczenia kwarantannowo-izolacyjne dla szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych, pomieszczenia gabinetów zabiegowych, sale obserwacyjne i pokoje badań przeznaczone do pełnienia dwóch funkcji: konsultacyjno-zabiegowej i ambulatorium chorób zakaźnych.

Wartość projektu to ponad 43 ml złotych. Współfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 9.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 

Quiz. Zdrowe jedzenie z PRL-u. Myślisz, że znasz? Tylko mistrz zgarnie 10/10!

Pytanie 1 z 10
Bogate w białko i aminokwasy jajka serwowano z dwoma różnymi sosami: