W czasie pandemii wzrosła liczba osób nadużywających alkoholu. Cierpią przez to rodziny

2021-10-19 12:31
W czasie pandemii wzrosła liczba osób nadużywających alkoholu
Autor: pixabay W czasie pandemii wzrosła liczba osób nadużywających alkoholu

Szacuje się, że w czasie pandemii ok 30 procent więcej Polek i Polaków sięgało po kieliszek. Według publikacji rządowych mamy w naszym kraju ok 800 tys. osób nadużywających alkoholu. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje ponad 4 miliony osób.

Po przerwie spowodowanej pandemią do cyklicznych spotkań wracają wszelkiego rodzaju grupy wsparcia. Sosnowiecki Al-Anon, który skupia wokół siebie krewnych i przyjaciół alkoholików po wielomiesięcznych kontaktach online organizuje już bezpośrednie mityngi. To wielkie wsparcie dla osób żyjących z osobą uzależnioną, bo po alkohol sięgają już coraz młodsze osoby.

- Jak ja ileś lat temu zaczęłam uczestniczyć w spotkaniach, to były tam głównie starsze kobiety. Teraz pojawiają się coraz młodsze osoby. Pojawiają się też kobiety, które nie mają mężów, ale maja ojców alkoholików i coraz więcej jest ich u nas. Widać też, że po alkohol sięga coraz więcej kobiet, bo na spotkaniach w Al-Anon pojawia się nam coraz więcej mężczyzn - powiedziała nam Bożena, uczestniczka spotkań w sosnowieckiej grupie Al-Anon.

Choroba alkoholowa wpływa na każdego członka rodziny.

- Odkąd zacząłem chodzić na mityngi, to zacząłem odzyskiwać spokój. Nasz program opiera się na krokach zaczerpniętych ze wspólnoty AA. Podobnie szkolimy się w radzeniu sobie z tą chorobą, ale działamy troszeczkę na innych obszarach, bo alkoholicy skupiają się na tym żeby przestać pić, a nasz program 12-krokowy polega na tym, że próbujemy siebie podbudować - mówi Grzegorz, dorosłe dziecko alkoholika.

Ruch Al-Anon jest wspólnotą zrzeszającą osoby współuzależnione czy też bliskich osób uzależnionych. Nie jest związany z żadna sektą, wyznaniem, partią. Podobnie jak AA – jest ruchem ogólnoświatowym, koncentrującym się na wzajemnym wsparciu osób w podobnej, życiowej sytuacji. Oddzielną grupą jest Alateen zrzeszająca osoby nastoletnie mające bezpośredni kontakt z osobami uzależnionymi.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE