Uczniowie podstawówek nie muszą już odrabiać lekcji? Jak się okazuje, zakaz jest nieprecyzyjny

i

Autor: Archiwum Uczniowie podstawówek nie muszą już odrabiać lekcji? Jak się okazuje, zakaz jest nieprecyzyjny

Edukacja

Uczniowie nie muszą już odrabiać lekcji. Zakaz nie obejmuje wszystkich uczniów

Zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji Barbary Nowickiej, uczniowie szkół podstawowych nie mogą mieć zadawanych prac domowych. Jak się jednak okazuje, ten zakaz nie jest do końca precyzyjny, przez co uczniowie części szkół podstawowych nie będą zwolnieni z odrabiania lekcji.

Zakaz odrabiania prac domowych pójdzie w las? Jest wątpliwość

Minister edukacji i nauki Barbara Nowak wprowadziła w życie rozporządzenie, które zakazuje nakładania na uczniów szkół podstawowych zadań domowych. Wyjątek mają stanowić ćwiczenia w rodzaju rysowania szlaczków dla klas I-III. Jak się okazuje, zakaz narzucony przez ministrę nie jest do końca precyzyjny, przez co owszem, w szkołach podstawowych nauczyciele nie mogą zadawać żadnych prac do domu, ale dotyczy to tylko szkół publicznych. 

Artykuł 14 ust. 3 pkt 3 prawa oświatowego odnosi się do niepublicznych szkół w zakresie klasyfikowania i promowania oraz zasad przeprowadzania egzaminów, które obowiązują w szkołach publicznych - wyjaśnia w rozmowie Dziennikiem Gazetą Prawną Łukasz Łuczak, adwokat i ekspert ds. edukacji.

Jak zaznacza mecenas, ustawodawca nie wskazał, że w szkołach niepublicznych zastosowanie mają zasady oceniania uczniów w publicznych szkołach. Nie ma więc też do tych placówek zastosowania ograniczenie związane z zadawaniem prac domowych - zaznacza w rozmowie z "DGP".

Co to oznacza? Jak wskazuje, z tego powodu pogłębią się różnice w poziomie nauczania pomiędzy szkołami podstawowymi publicznymi a niepublicznymi i to z korzyścią dla tych drugich.

Quiz. Wiedza z podstawówki. Sprawdź, czy masz większą wiedzę od ósmoklasisty

Pytanie 1 z 8
„0” jest liczbą całkowitą.