Trzecia fala koronawirusa omija śląskie kopalnie. Jak to możliwe? Sprawdziliśmy

i

Autor: archiwum serwisu Obecnie koronawirusa ma około 200 pracowników kopalń na Śląsku

Trzecia fala koronawirusa omija śląskie kopalnie. Jak to możliwe? Sprawdziliśmy

2021-03-17 13:56

Trzecia fala koronawirusa omija szerokim łukiem śląskie kopalnie! Spółki węglowe odnotowują nowe zakażenia, ale to już nie jest skala masowa. Zdaniem Rafała Jedwabnego, związkowca z kopalni Murcki Staszic w Katowicach, sprawdzają się w kopalniach procedury wdrożone podczas pierwszej fali zakażeń

Koronawirus na Śląsku. Trzecia fala zakażeń omija łukiem śląskie kopalnie. Jak to możliwe?

Podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku największe ogniska zakażeń tworzyły się w kopalniach. W zakładach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej w szczytowym momencie chorowała nawet połowa załogi, wiele osób trafiło też na kwarantannę. Z tego też powodu wiele kopalni musiało tymczasowo wstrzymać wydobycie a górnicy stali się w pewnym momencie najbardziej szykanowaną grupą zawodową w Polsce.

Dzisiaj mamy trzecią falę zakażeń, ale koronawirus tym razem szerokim łukiem omija kopalnie i górników. - Najgorsze mamy już za sobą - przyznają górnicy.

Wydaje się, że swoje już odchorowaliśmy, mamy już przeciwciała i skrzętnie z tego korzystamy - mówi nam Krzysztof Hebda, górnik z Katowic

- Pamiętam jak były te masowe wymazy u nas, ja cały ten czas spędziłem w Goczałkowicach w izolatorium. Wszyscy skupiali się wówczas na tym jak wyjdą testy górników. Można powiedzieć, że nie ma i nie było tak dogłębnie przetestowanej grupy zawodowej jak górnicy - dodaje pan Krzysztof.

Trzecia fala koronawirusa w kopalniach. Procedury zdały egzamin

Związkowcy górniczy zgodnie przyznają, że wydarzenia z wiosny 2020 roku wiele ich nauczyły. To był trudny czas, ale dzięki niemu udało się wypracować procedury, które dzisiaj pozwalają na to, żeby normalnie pracować.

- My byliśmy jako pierwsi mocno dotknięci COVID-em. Teraz z kolei jesteśmy najmniej zachorowalną grupą. Dlaczego? Po pierwsze: mamy już przeciwciała, a po drugie wszyscy byliśmy testowani. Prawie 95 procent górników dowiedziało się, że są chorzy. Większość jednak przeszła to na szczęście bezobjawowo - mówi naszemu reporterowi Rafał Jedwabny związkowiec górniczy z kopalni Murcki Staszic w Katowicach. Dodaje, że w zakładzie wciąż działają procedury wprowadzone jeszcze roku temu.

- Cały czas działamy w taki sam sposób, limity dotyczące liczby osób, które jednocześnie zjeżdżają na dół zostały utrzymane. Nic się nie zmieniło i pewnie za szybko się nie zmieni. Ważne, że te procedury dają dobry efekt - dodaje Jedwabny.

Koronawirus w kopalniach. Ile osób jest zakażonych?

W Polskiej Grupie Górniczej obecnie choruje 144 górników, a 190 przebywa na kwarantannie. Z kolei w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dziś pojawiło się 17 nowych przypadków koronawirusa. Na kwarantannie jest 116 pracowników. Od początku pandemii koronawirusa ( marca 2020 – marca 2021) w tych dwóch największych spółkach węglowych w regionie Covid-19 przechorowało ponad 9 300 górników.

Raport z Anteny 17.03
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE