"To będzie koniec wolnej szkoły w Polsce". Przygotowywane przez MEN reformy budzą olbrzymi sprzeciw środowiska oświatowego na Śląsku i w Zagłębiu

2021-10-12 13:27
Przygotowywane przez MEN  reformy budzą olbrzymi sprzeciw środowiska oświatowego na Śląsku i w Zagłębiu
Autor: pixabay Przygotowywane przez MEN reformy budzą olbrzymi sprzeciw środowiska oświatowego na Śląsku i w Zagłębiu

Samorządowcy i nauczyciele z województwa śląskiego pracują nad wypracowaniem wspólnego apelu do prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymanie szkodliwych zmian w oświacie.

Samorządowcy i nauczyciele z województwa śląskiego obawiają się, że zmiany w prawie oświatowym to próba centralizacji i upartyjnienia systemu edukacji w Polsce.

Jednym z głównych założeń reformy ma być poszerzenie kompetencji kuratorów oświaty w zakresie m.in. powoływania i odwoływania dyrektorów ze stanowiska. To bardzo niepokoi władze samorządowe, ponieważ przez wiele lat to właśnie samorząd wspólnie z kuratorem, przedstawicielami rady pedagogicznej i rady rodziców wybierali dyrektora.

- Polska szkoła będzie skazana na tak naprawdę jednoosobowe zarządy kuratora, którego kompetencje wzrosną strasznie. Organ prowadzący zostanie sprowadzony do roli organu, który tak naprawdę dba jedynie o to żeby szkoła stała, była wymalowana, czysta. Kurator natomiast będzie mógł odwoływać dyrektorów szkół bez wypowiedzenia, bez ustalenia z organem prowadzącym - powiedział nam zastępca prezydenta Sosnowca Zbigniew Byszewski.

Ogromne emocje budzą zapisy dotyczące prowadzenia zajęć przez organizacje pozarządowe w szkołach. Do tej pory na takie zajęcia zgodę musieli wyrazić rodzice i dyrektor szkoły. Po zmianach niezbędna będzie także akceptacja przez kuratora.

- Na co najmniej dwa miesiące wcześniej trzeba mieć zgodę organu nadzoru, czyli osoby, czy osób, które są przedłużeniem ramienia Pana ministra. To oznacza, że tak naprawdę zakłada się kaganiec zarówno dyrektorowi, nauczycielowi, jak i rodzicom. Nic nie będziemy mieć do powiedzenia w szkole - mówi nam wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

Coraz więcej nauczycieli, rodziców, samorządowców i związkowców włącza się w akcję Wolna Szkoła, której symbolem jest czerwona ekierka. To sprzeciw wobec niebezpiecznych zmian w oświacie forsowanych przez MEiN pod kierownictwem Przemysława Czarnka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE