Te miejscowości zniknęły w województwie śląskim. Decyzja MSWiA [lista]

2023-01-09 8:42
W gminie Olsztyn zniknie jedna miejscowość
Autor: Olsztyn

W województwie śląskim od 1 stycznia 2023 zniknęły aż 38 miejscowości. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie po konsultacjach z samorządami. Zwyczajowe nazwy zostały raz na zawsze wykreślone z map administracyjnych i nie będzie ich można już używać.

Zmiany na mapie Polski. Znikają miejscowości

Z dniem 1 stycznia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zlikwidowało w Polsce aż 475 miejscowości. Jak informuje, decyzja została podjęta po konsultacjach z samorządami. Rozporządzenie MSWiA w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych skutkuje wykreśleniem tych miejscowości z map administracyjnych. 

Miejscowości zniknęły na terenie łącznie 225 gmin w 16 województwach.

Znikające miejscowości w województwie śląskim

W województwie śląskim zniknęło aż 38 miejscowości w sześciu powiatach. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną jest wchłonięcie danej miejscowości przez większą wieś lub miasto. Zdarza się także, że nazwy miejscowości są mylące ze względów na nazwę identyczną z nazwą innego miasta lub wsi i problemy z dostarczeniem poczty.

Lista miejscowości, które zniknęły 1 stycznia 2023 w woj. śląskim

Sprawdź listę w galerii zdjęciowej

Nowe wsie i potok w województwie śląskim

W województwie śląskim ustalono także nową oficjalną nazwę dla niewielkiego strumyka w Zawierciu. Będzie się on nazywał potokiem Blanówka.

Na mapie województwa śląskiego zmieniono także oficjalne nazwy kilku miejscowości w Konopiskach, Poczesnej i Olsztynie. 

Gmina Konopiska

  • Aleksandria Druga, część wsi Aleksandria będzie samodzielną wsią.
  • Aleksandria Pierwsza, część wsi Aleksandria będzie samodzielną wsią.
  • Kijas, część wsi Wygoda będzie samodzielną wsią.

Gmina Olsztyn

  • Wieś Przymiłowice-Kotysów będzie częścią wsi Przymiłowice.
  • Wieś Przymiłowice-Podgrabie będzie częścią wsi Przymiłowice.

Gmina Poczesna

Kolonia Borek, część wsi Zawodzie będzie samodzielną wsią.

Ujęte zmiany są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Postulowane zmiany dotyczą 720 przypadków w tym: ustalenia 7 nazw miejscowości, 10 nazw obiektów fizjograficznych, 228 zmian nazw lub rodzajów miejscowości, zniesienia 475 nazw miejscowości na terenie 225 gmin, 146 powiatów w 16 województwach.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE