Takiej produkcji w Teatrze Zagłębia jeszcze nie było. Na deskach sosnowieckiej sceny zagości kryminał

2021-10-14 13:48
Próba medialna spektaklu „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego
Autor: Paweł Wojciechowski Próba medialna spektaklu „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego

Już w piątek 15 października na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu premiera spektaklu „Gniew” w reżyserii Szymona Kaczmarka. To pierwsza teatralna adaptacja ostatniej części bestsellerowej trylogii kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego.

Premiera spektaklu „Gniew” w reż. Szymona Kaczmarka odbędzie się już w piątek, 15 października.

- Od dawna chodziło mi po głowie, żeby napisać dramat, współczesny kryminał. Zastanawiałem się, czy coś tak bardzo gatunkowego ma szansę zaistnieć na scenie. Jak to zwykle bywa, świat realizuje nasze plany i marzenia w przewrotny sposób. Ja nic nie napisałem, ale i tak zobaczę adaptację sceniczną „Gniewu”. Jadę na premierę z podwójną ciekawością autora tekstu i widza, który ma w sobie chęć poznania kryminału jako dzieła scenicznego – mówi Zygmunt Miłoszewski, autor książki „Gniew”.

W „Gniewie” jest wszystko, za co kochamy dobre kryminały: wciągająca intryga, żywy język, duszny, mglisty klimat i pełnokrwiste postacie. Ale książka Miłoszewskiego to nie tylko znakomita powieść gatunkowa to przede wszystkim kryminał zaangażowany społecznie, z reporterskim zacięciem poruszający trudny temat przemocy domowej.

Miłoszewski zwraca uwagę na toksyczne, patriarchalne wzorce, na problem dziedziczenia przemocy i z wnikliwością reportera przedstawia różne jej wymiary i skutki społeczne: znęcanie fizyczne i psychiczne, samooskarżanie się ofiar, znieczulicę świadków i obojętność przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Powieść jest mocną analizą tego, w jaki sposób w Polsce radzimy sobie z przemocą – zarówno systemowo, jak i od strony prywatnej, ludzkiej.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE