Tak wygląda tężnia w Rybniku-Kamieniu

i

Autor: M. Koczy/UM Rybnik

Rybnik

Tak wygląda tężnia solankowa w Rybniku. Dawny ośrodek rekreacyjny odzyskał blask GALERIA

W Wielką Sobotę w rybnickiej dzielnicy Kamień otwarto nową tężnię solankową. Tym samym zakończyła się inwestycja w dawnym ośrodku rekreacyjnym, która zwyciężyła w ramach budżetu obywatelskiego.

Tężnia solankowa w Rybniku-Kamieniu

Budowa tężni zakończyła się 18 marca. Potem nastąpił rozruch technologiczny i zaczęły się odbiory. Obiekt został dopuszczony do użytkowania przez nadzór budowlany i od 30 marca służy mieszkańcom Rybnika.

Tężnia solankowa to jedna z największych atrakcji ośrodka rekreacyjnego w Rybniku-Kamieniu. Mieści się malowniczo wśród drzew, w pobliżu stawy. Zbudowana została z czterech segmentów z impregnowanego solanką drewna modrzewiowego, wyłożonych tarniną i zasilanych solanką z Zabłocia.

Ciągi piesze wyłożono kostką brukową i deskami kompozytowymi. Wokół tężni stanęły ławki, stojaki rowerowe, kosze i latarnie. W ramach prac wykonano także pływający pomost na stawie, część linii brzegowej zabezpieczono balustradami, a pozostałą kamienno-stalowymi gabionami.

Całość wkrótce nabierze uroku dzięki ozdobnym roślinom, nasadzonym w okolicy. Jeszcze nie zakwitły, ale gdy tak się stanie, tężnia będzie wyglądać jeszcze piękniej. 

Ponadto obok niej w najbliższym czasie stanie pawilon gastronomiczny. MOSiR Rybnik w ramach przetargu wyłonił już firmę, która poprowadzi gastronomię w ośrodku.

W naszej galerii zobaczycie, jak wygląda tężnia solankowa w Rybniku-Kamieniu: 

Reaktywacja Kamienia. Ośrodek rekreacyjny odzyskał dawny blask

Tężnia solankowa to jeden z elementów reaktywacji ośrodka rekreacyjnego w Kamieniu. To projekt, który wygrał w budżecie obywatelskim na 2023 rok. Wcześniej w ramach inwestycji powstały:

  • dwa boiska do siatkówki plażowej
  • unikalny w skali kraju tor przeszkód TOP 100 OCR
  • trampoliny, huśtawka i karuzela

Projekt został zgłoszony w 2022 roku przez społeczność dzielnicy Kamień. Poparło po ponad 3,5 tys. rybniczan. Inwestycja zakładała zaprojektowanie w ośrodku czterech stref wypoczynku i aktywności fizycznej. Koszt oszacowano na wynosił 3,595 mln zł.

Realizacją zadania zajął się rybnicki MOSiR. W marcu 2023 roku ogłoszono przetarg w formule zaprojektuj-wybuduj. Jednak postępowanie unieważniono, bowiem wpłynęły tylko dwie oferty, z czego tańsza przekraczała budżet o blisko 1,3 mln zł.

Dlatego też zapadła decyzja o zmniejszeniu zakresu projektu. Pierwotnie tężnia miała się składać z sześciu segmentów, a budową pawilonu gastronomicznego miał się zająć samorząd. Zakładano także budowę trzech boisk do siatkówki plażowej z trybunami na 100 osób.

W drugim przetargu wpłynęły dwie oferty, które przekroczyły budżet o 500 tys. zł. Prezydent Rybnika i radni podjęli decyzję, by brakującą kwotę dołożyć z budżetu miejskiego. Dzięki temu w lipcu zeszłego roku udało się podpisać umowę z wykonawcą generalnym, czyli firmą PPUH Trex-Hal z Rybnika. Za projekt odpowiadało Studio Architektury Bober z Rydułtów.

Cała inwestycja miała się zakończyć w 2023 roku. Do tego czasu gotowe były: dokumentacja projektowo-kosztorysowa, wszystkie boiska wraz z infrastrukturą, tor OCR oraz place zabaw. Jednak złe warunki pogodowe nie pozwoliły na dokończenie prac w terminie, dlatego został on wydłużony do marca tego roku. Teraz całość jest już gotowa i cieszy oczy rybniczan. Koszt inwestycji wyniósł ponad 4 mln zł.