Atrakcje

Tak wygląda Śląsk. Niezwykły krajobraz piękniejszy niż Mazury

Krajobraz Śląska zmienia się w zaskakujący sposób. Turystycznych atrakcji Śląska jest coraz więcej i wciąż są odkrywane. Zalew Zielona w Kaletach zachwyca pięknem jezior i malowniczo położonym wiatrakiem. Zobaczcie niesamowite zdjęcia.

Atrakcje Śląska wciąż są mało znane. Pokutuje przeświadczenie, że Górny Śląsk to wyłącznie krajobrazy przemysłowe, a tymczasem okazuje się, że śląska ziemia zachwyca także pod względem przyrody. Takim wyjątkowym miejscem jest Zalew Zielona w Kaletach. Nawet nie wszyscy rodowici Ślązacy znają to wyjątkowo piękne miejsce.

Z czego słynie Zalew Zielona?

Śląsk jest piękny. Świadczy o tym chociaż Zalew Zielona w Kaletach. To mało znane miejsce w północnej części Śląska zasługuje na uznanie. Zwłaszcza wcześnie rano przy wschodzącym słońcu i podnoszących się mgłach wygląda zjawiskowo i przyciąga fotografów z całej Polski.

Zalew tworzą dwa zbiorniki. Mniejszy powstał jeszcze w XIV w., kiedy to wskutek wydobycia rud żelaza zaczęło powstawać wyrobisko, zamienione następnie w staw. Nosił on nazwę Kuźniczego Rybnika, a potem Zielińskiego Stawu. W latach 1970-71 poprzez spiętrzenie tamą rzeki Mała Panew zbudowano drugi, większy zbiornik o powierzchni 60 ha. Oba akweny z piaszczystymi plażami stanowią wielką atrakcję w okresie letnim. Poza sezonem przyciągają miłośników dzikiej przyrody i fotograficznych łowców krajobrazów.

Zobacz zdjęcia Zalewu Zielona

Autorem zdjęć jest Robert Neumann From the Sky

Wiatrak nad brzegiem jeziora 

Prawdziwą ozdobą Zalewu Zielona w Kaletach jest drewniany wiatrak. Niegdyś prowadził do niego niewielki mostek. Dzisiaj można do niego dopłynąć łódką lub kajakiem. Odrestaurowany niedawno symbol Zielonej, stojący na wyspie, nocą jest oświetlony.

Wiatrak prezentuje się naprawdę imponująco. Szczególnie wieczorami, kiedy zachęca do romantycznych spacerów brzegiem jeziora. W przyszłości planowane jest także uruchomienie innowacyjnego promu linowego napędzanego siłą własnych mięśni, którym będzie można dopłynąć na wyspę.

Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym? Trudny QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim mieście znajduje się ten obiekt?
Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym?