Historia

Tak wygląda opuszczona fabryka papieru w Boruszowicach. Kiedyś wytwarzano tu nawet dynamit ZDJĘCIA

Czy wiecie o tym, że w powiecie tarnogórskim znajduje się fabryka papieru, która prężnie działała w XX wieku? Teraz ten obiekt jest opuszczony i niszczeje. Wciąż jednak robi wrażenie, co widać na poniższych zdjęciach.

Opuszczona fabryka papieru w powiecie tarnogórskim. Od lat niszczeje

Boruszowice to wieś sołecka znajdująca się w powiecie tarnogórskim, a konkretnie – w gminie Tworóg. To niewielka wieś, w której mieszka, według danych z 2022 roku, niecałe tysiąc osób. Boruszowice powstały w 1743. Właśnie wtedy zaczęła działać huta żelaza. 

Pod koniec XIX wieku huta została przekształcona w fabrykę... materiałów wybuchowych. Wytwarzano tutaj m.in. dynamit. W 1924 roku zakończyła działalność. Pięć lat później oficjalnie otwarto natomiast fabrykę papieru. 

"Fabryka produkowała wysokogatunkowy papier (m.in. do druku papierów wartościowych), a w czasie okupacji – tekturę. Zakład nie ucierpiał w czasie działań wojennych" – czytamy na stronie krajoznawca.org. 

To zdecydowanie najciekawszy zabytek Boruszowic, który od lat jednak niszczeje. Zakład pracował bez przeszkód do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W 1993 roku przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. "1 września 1993 r. fabryka w Boruszowicach została wydzierżawiona od Syndyka KZCP przez spółkę pracowniczą pod nazwą PPHU CARTEX. Na początku lat 90. zakład wytwarzał papiery na podłoża do kredowania i do produkcji tapet oraz białych kartonów kreślarskich i rysunkowych" – czytamy w artykule opublikowanym na wspomnianej wcześniej stronie. 

Finalnie w 2009 roku zakład został całkowicie opuszczony.