Straciła 22 tysiące złotych, próbując zainwestować

i

Autor: Pixabay

Kryminalne

Straciła 22 tysiące złotych, próbując zainwestować. Policja apeluje: „nie dajmy się zwieść pozorom"

2024-03-01 17:05

Aż 22 tys. zł straciła mieszkanka Jaworzna po tym, jak chciała zainwestować w fikcyjną spółkę. Padła ofiarą manipulacji oszustów, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej.

Oszukana w sieci. Zamiast zysku, 22 tysiące zł straty 

Mieszkanka Jaworzna chciała zainwestować, a straciła aż 22 tys. zł. Kobieta padła ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. 

Jak podaje policja, z informacji przekazanych przez kobietę wynika, że znalazła ona w internecie ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy. Wypełniła formularz podając imię, nazwisko i numer telefonu. Po chwili skontaktowała się z nią telefonicznie konsultantka, a pokrzywdzona oznajmiła, że dysponuje gotówką, którą chce zainwestować.

Oszust podszywający się pod konsultanta inwestycyjnego zapytał, czy kobieta posiada dostęp do bankowości elektronicznej, a jeśli tak to w jakim banku. Jaworznianka zrealizowała przelew i zatwierdziła operację. W dalszej kolejności oszust tak zmanipulował kobietę, że ta zainstalowała na swój komputer program, a następnie dwie aplikacje na smartfona. Oszust po włamaniu się na jej konto przelał jej pieniądze na inne konto" - relacjonują policjanci.

„Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom" - apelują policjanci 

W ostatnim czasie w internecie, na portalach społecznościowych można znaleźć fałszywe ogłoszenia o możliwości szybkiego zysku poprzez różne inwestycje. Oszuści wykorzystują nazwy i loga znanych firm. Obiecują szybki i duży zysk zainwestowanych pieniędzy. Zanim wpłacisz, zastanów się, czy warto" - apeluje policja. 

Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy, idąc z duchem czasu, tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn [...] Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem" - czytamy dalej w policyjnym komunikacie na stronie internetowej.

Za zabójstwo grozi dożywocie. A wiesz, ile można dostać za inne przestępstwa?

Pytanie 1 z 12
Jaka kara więzienia grozi za kradzież w włamaniem?