Staw Kalina w Świętochłowicach został w końcu oczyszczony

i

Autor: Facebook/UM Świętochłowice

Wiadomości

Staw Kalina w Świętochłowicach został w końcu oczyszczony. Mieszkańcy mogą już odetchnąć z ulgą

Zakończyły się ponad trzyletnie prace przy remediacji i rewitalizacji silnie skażonego stawu Kalina znajdującego się w Świętochłowicach. Od teraz jest on także miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Staw Kalina został w końcu oczyszczony i zrewitalizowany

Zakończyły się prace przy remediacji i rewitalizacji silnie skażonego stawu Kalina w Świętochłowicach. Mieszkańcy miasta w końcu mogą odetchnąć. Bomba ekologiczna została rozbrojona. Inwestycja była warta ponad 60 mln złotych inwestycji. W jej ramach udało się także zagospodarować teren wokół stawu. 

Przypomnijmy, że z zanieczyszczonego fenolem stawu Kalina - szczególnie w ciepłe dni - unosił się fetor, na który od dziesięcioleci skarżyli się mieszkańcy dzielnicy Zgoda. Jak się okazało: głównym trucicielem były pobliskie zakłady produkujące farby i lakiery. W pobliżu stawu znajduje się także hałda odpadów poprodukcyjnych. Spływające z niej wody skaziły świętochłowicki zbiornik. 

- Jeszcze dwa i pół roku temu mówiliśmy tutaj o bombie ekologicznej: o stawie, w którym znajduje się wszystko za wyjątkiem wody, flory i fauny. Dzisiaj [w piątek, 15 sierpnia - przyp. red.], po dwóch i pół roku prac trudnych technologicznie i organizacyjnie, znajdujemy się na kolejnym terenie rekreacyjnym w mieście Świętochłowice i możemy w końcu oddychać czystym powietrzem - mówił Daniel Beger, prezydent miasta. 

Ostatecznie udało się na ponad 10-hektarowym obszarze stworzyć strefę rekreacji z groblami, na których są ścieżki spacerowe oraz infrastrukturą sportową i spacerową wokół.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE