Stary dworzec w Katowicach będzie nową "starówką" miasta

2022-10-04 16:46

Stary dworzec w Katowicach przez lata straszył przechodniów. Dziś przy Dworcowej stoi elegancki budynek, który ma szansę stać się nową "starówką" miasta i ulubionym miejscem spotkań. Wkrótce zaczną tu działać restauracje i kawiarnie.

Stary dworzec w Katowicach odrestaurowany

Prawdopodobnie w całym kraju nie ma drugiego takiego miejsca w centrum dużego miasta, które bezużytecznie stało tyle lat. Strach było chodzić obok rozsypujących się, brudnych murów dawnego starego dworca kolejowego w Katowicach. A zresztą nawet, gdyby ktoś bardzo chciał, to i tak nie dałby rady, bo na chodniku przy Dworcowej stały zaparkowane samochody. Dziś to już przeszłość. W ciągu kilku lat remontu okazały budynek udało się przywrócić do wyglądu z lat pierwszej świetności, czyli z 1859 roku. Firma Opal Maksimum Krystiana Miklisa udowodniła, że warto zainwestować ogromne pieniądze.

Dworcowa w Katowicach nową starówką Katowic

Stary dworzec w Katowicach przy ul. Dworcowej sprawia bardzo dobre wrażenie. Z zewnątrz to okazały gmach. Z jednej strony przez okna widać tory kolejowe i całą południowa część Katowic. Z drugiej strony okna wychodzą na Hotel Monopol i widoczny w oddali Spodek wraz z najwyższym budynkiem KTW. Ulica Dworcowa tworzy tutaj szeroki deptak i plac wręcz stworzony do spotkań towarzyskich.

W środku starego dworca jest jeszcze ciekawiej. Kilka górnych pięter już wynajętych jest na biura. Parter i pierwsze piętro czeka na najemców. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach powstaną tutaj restauracje i kawiarnie. Na uwagę zasługuje fakt, że projektanci zdecydowali się odsłonić surową cegłę, która nadaje salom niepowtarzalny charakter.

– Tu nie chodzi tylko o Stary Dworzec, ale o całość tej okolicy – mówi Krystian Miklis, cytowany przez wyborcza.pl. - Katowice muszą ściągać inwestorów, muszą mieć wisienkę na torcie. Ale zawsze brakowało tu atrakcyjnej przestrzeni do spotkań, miejsca na dobre restauracje. Dla mnie zawsze było problemem, że ludzie wolą jeździć spędzić wolny czas do Krakowa. Stary Dworzec i ulica Dworcowa to nasza „starówka". Wreszcie mamy przestrzeń, w której chce się być.

Stary dworzec na zewnątrz i od środka

Zobacz zdjęcia

Zabytkowy dworzec w Katowicach z nową funkcją

Dzisiaj rozrywkowym miejscem Katowic jest bez wątpienia ulica Mariacka. To tutaj zlokalizowanych jest większość restauracji i nocnych klubów. Ulica Dworcowa zwykle była omijana, lecz odrestaurowanie Hotelu Monopol, a następnie uruchomienie pierwszych restauracji pokazało, że także to miejsce ma szansę na rozwój. 

Stary Dworzec w Katowicach wybudowany został w czasach, gdy Katowice jeszcze nie miały nawet praw miejskich. Gdy powstawał niejako "na zapas" przed gwałtownym rozwojem miasta, uważany był za jeden z najważniejszych obiektów architektury. Jeśli dzisiaj plany Krystiana Miklisa się powiodą, dworzec całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. Ponownie zapełni się gośćmi - tym razem tymi, którzy chcą się zabawić i przy okazji dobrze zjeść. A ogromna przestrzeń między ulicami  Mariacką i Kościuszki będzie tętnić życiem przez całą dobę.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE