Niespodziewane masówki w kopalniach

i

Autor: WZZ SIerpień 80

W kopalniach PGG odbyły się niezapowiedziane masówki. Górnicy walczą o podwyżki. Ale nie tylko

2020-02-11 11:56

Dzisiaj, 11 lutego w kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej odbyły się niezapowiedziane masówki. Związkowcy informowali górników m.in. o potrzebie wspólnego udziału w poniedziałkowym 2-godzinnym strajku ostrzegawczym.

Niespodziewane masówki w kopalniach PGG

W kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej odbyły się niezapowiedziane masówki. Związkowcy informowali górników m.in. o potrzebie wzięcia udziału w strajku ostrzegawczym. Informowali też o aktualnej sytuacji w górnictwie, o rozmowach z rządem i zarządem PGG. Poruszony był też temat wielkiej manifestacji w Warszawie, która ma odbyć się pod koniec lutego.

- Apelujemy też o masowy udział w referendum strajkowym 25 lutego. Musimy się - biorąc w nim udział - policzyć i pokazać naszą siłę, bo rządzący pilnie to obserwują - czytamy na oficjalnym profilu Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80".

Związkowcy zapewnili, że każdy górników może zapisać się na wyjazd do Warszawy w każdej organizacji związkowej na każdej kopalni PGG.

- Każdy górnik PGG ma możliwość zapisania się na wyjazd na demonstrację w Warszawie w każdym, dowolnym pośród wszystkich związków zawodowych na swojej kopalni. Walka trwa - piszą związkowcy.

Jest porozumienie w sprawie czternastek, nie ma w sprawie podwyżek!

Kilka dni temu odbyło się spotkanie Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych z przedstawicielami związków zawodowych górników. Podczas rozmów ustalono sposób wypłaty “czternastek”, czyli 14 pensji za ubiegły rok.

W kopalniach, które zrealizowały plan wydobycia za 2019 rok wyniesie 112 proc., a w pozostałych od 95 do 97,5 proc. Wciąż nie ma jednak porozumienia jeśli chodzi o podwyżki dla górników.

- Nadal będziemy rozmawiać o oczekiwanej podwyżce wynagrodzeń. Ciężko mówić o podwyżkach w sytuacji w jakiej znajduje się spółka, dlatego musimy sobie dać pół roku na to, żeby kontynuować rozmowy o podwyżkach - wyjaśnia Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Minister zapowiedział też rozmowy z prezesami spółek energetycznego, które mają nakłonić do rezygnacji z importu węgla z zagranicy odebrania zakontraktowanego surowca z PGG.

Górnicy 17-go lutego rozpoczną dwugodzinny strajk ostrzegawczy na kopalniach. Z kolei 25 lutego odbędzie się referendum strajkowe w Polskiej Grupie Górniczej. Wielką manifestację na ulicach Warszawy zaplanowano na 28 lutego.

Węgiel - sprawdź, co wiesz o "czarnym złocie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
W jakich województwach w Polsce wydobywa się wegiel kamienny?