Ruda Śląska: Górnicy walczą o kopalnię Ruch „Pokój". Trwają masówki [WIDEO, AUDIO]

2020-01-21 11:50
Ruda Śląska: Górnicy walczą o kopalnię Ruch „Pokój. Trwają masówki
Autor: Dariusz Brombosz

Wrze w Polskiej Grupie Górniczej. Do górników z rudzkiej kopalni Ruch „Pokój” docierają niepokojące informacje. Zdaniem związkowców zakład może przestać fedrować w tym roku. Pracownicy kopalni zapowiadają, że nie dopuszczą do likwidacji miejsc pracy. Zobaczcie wideo prosto z kopalni "Pokój".

Ruda Śląska: Masówki w Kopalni Ruch "Pokój"

Od godzin porannych w Kopalni Ruch „Pokój” odbywają się masówki informacyjne. Zakończa się kilka minut po północy.

Będziemy informować górników o sytuacji, w której znalazła się kopalnia. Jest to bowiem sytuacja skandaliczna i tragiczna - mówi Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ "Sierpień 80". - Na skutek między innymi nietrafionych inwestycji, niegospodarności, złego zarządzania czy niekompetentnych menedżerów, chce się skrócić żywotność kopalni aż o 2 lata! Na kopalni "Pokój" wstrzymano inwestycje i ściany, choć jeszcze w październiku zapewniano nas, że ściany te pójdą w ruch i będą sypać węgiel – zauważa związkowiec.

Związkowcy wzywają zarząd Polskiej Grupy Górniczej i władze rudzkiej kopalni do odblokowania ścian oraz kontynuowania inwestycji w wydobycie czarnego złota. W ramach obrony miejsc pracy nie wykluczają akcji protestacyjnych.

Tymczasem prawda jest taka, że wrze niemal we wszystkich kopalniach Polskiej Grupie Górniczej. Od zeszłego roku trwają negocjacje płacowe. Górnicy domagają się od tego roku 12 procent podwyżki płac. Pod koniec listopada podpisano protokół rozbieżności. Teraz w rozmowach na linii związki górnicze-zarząd Spółki udział bierze mediator. Najbliższe spotkanie obu stron odbędzie się 30 stycznia w siedzibie PGG w Katowicach.

Co od rana dzieje się w kopalni "Pokój"? Zobaczcie wideo

Masówki informacyjne w Kopalni Ruch "Pokój". Posłuchajcie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE